Szkoła Podstawowa im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Dylągówce

...istotą jawny kod

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia

Rok szkolny 2018/19

Email Drukuj PDF
Spis treści
Rok szkolny 2018/19
Grudniowy gość
Andrzejkowe szaleństwa
Wycieczka do
Listopadowe święto
Dzień Nauczyciela
W teatrze Maska
Próbna ewakuacja
Lekcja z policjantem
Radosny powrót do szkoły
Wszystkie strony

44. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/19

Po miesiącach wytężonej pracy, 19 czerwca 2019 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św dziękczynną. Następnie w  sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej  im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Dylągówce odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Na początku Pani Dyrektor Barbara Pietryka przywitała uczniów klas 0-VIII, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W podniosłej atmosferze odbyła się najpierw ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów. Następnie uczniowie klasy VIII za pomocą wierszy, piosenek i zdjęć wspominali czas spędzony w murach tej szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w  ich nauczanie i wychowanie. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce, stuprocentową frekwencję, czytelnictwo i zbiórkę makulatury. Podziękowania również zostały złożone rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły. Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi  miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

43. Bieg dla Niepodległej

W związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w piękny majowy poranek odbył się Niepodległościowy Bieg Przedszkolaków. Już sam przemarsz z budynku szkoły do miejsca startu wzbudził spore zainteresowanie i podziw. Wszystkie dzieci ubrane były w barwy narodowe, co świadczy o kształtowaniu właściwych postaw patriotycznych. Wszyscy mali zawodnicy dobiegli do mety, gdzie czekały na nich radosne oklaski.

 

42. Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w naszej szkole, jak zwykle pełen jest wspaniałych atrakcji. W tym roku obchodziliśmy go 31 maja. W tym dniu nie zabrakło gier, zabaw i tańców pod kierunkiem animatorów, pokazów strażaków z OSP w Dylągówce, pysznej pieczonej kiełbasy przygotowanej przez rodziców, a dla osłody była wata cukrowa i wafelki. Pogoda na szczęście dopisała, a dzieci były zadowolone. A największą atrakcją był dla dzieci zimny prysznic z węża strażackiego. Dziękujemy strażakom za cenną lekcję bezpieczeństwa oraz rodzicom za upominki i organizację święta wszystkich dzieci.

41. Zajęcia ceramiczne

W dniach 14, 21 i 29 maja, w Punkcie Przedszkolnym oraz Oddziale Przedszkolnym odbywały się zajęcia ceramiczne. Zajęcia prowadził Pan Wojciech Klęsk, dzieci miały okazję pracować z gliną, swoje projekty rysowały najpierw na papierze następnie lepiły, formowały w glinie. Prace były wypalane, kolejnym etapem było zdobienie, malowanie, szkliwienie i dalsze wypalanie. Efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania, powstały fantastyczne prace. Dzieciaki przy tym świetnie się bawiły, ale też przy okazji mogły się dowiedzieć ciekawych wiadomości o glinie.

40. Dzień Matki

W dniu 28 maja dzieci przedszkolne oraz uczniowie z klas I – III zaprezentowały piękne programy artystyczne, które zadedykowały swoim ukochanym mamom. Każda z klas wierszem piosenką i tańcem podziękowała swoim mamom za dobroć, miłość i troskę. Dzieci wręczyły także mamom drobne upominki i zaśpiewały tradycyjne „Sto lat”. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

39. Zajęcia z kryminalistyki

W dniu 20 maja gościliśmy w naszej szkole studentkę z Politechniki Rzeszowskiej. Pani Lidia Śmigiel przeprowadziła zajęcia  z kryminalistyki  dla klas IV –VIII .Celem spotkania było odkrywanie tajemnic Laboratorium Kryminalistycznego. Podczas zajęć mogliśmy  poznać tajniki zabezpieczenia śladów kryminalistycznych, w tym odbitek linii papilarnych. Zobaczyliśmy, w jaki sposób przeprowadzane są oględziny zewnętrzne ciała człowieka dla celów dowodowych oraz w jaki sposób powstają urazy i obrażenia ciała. Dowiedzieliśmy się jak pobrać i zabezpieczyć ślady traseologiczne (ślady buta) oraz ślady osmologiczne (zapachowe). Każdy z Was zrobił sobie odbitki linii papilarnych. Obejrzeliśmy różne rodzaje przyrządów jak poduszka daktyloskopijna czy pędzelki z ogona wiewiórki! Po tych warsztatach śladów w klasie zostawiliśmy całe mnóstwo:) A najważniejsze wiemy co robić gdy zginie nam coś w szkole lub w domu.

38. Święto Szkoły w 100 lecie PCK

8 maja, który od 15 lat jest świętem naszej szkoły, w tym roku obchodziliśmy bardzo doniośle. Świętowaliśmy bowiem uroczystość z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża – naszego patrona. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od udziału w uroczystej Mszy Św., podczas której był też obecny nasz sztandar. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Pietryka, która przypomniała zebranym historię ruchu czerwonokrzyskiego, a szczególnie historię Polskiego Czerwonego Krzyża. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta, Dyrektor Biura Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie Maciej Maruszak oraz Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Rzeszowie Marek Pawełek, proboszcz Parafii Dylągówka Jan Cag, ksiądz kanonik Tadeusz Czerwiński, sołtys wsi Dylągówka Pan Leszek Ślemp, prezes OSP Dylągówce Pan Tadeusz Baran oraz rodzice.

Program artystyczny zaprezentowany przez uczniów składał się z dwóch odsłon. W pierwszej części wystąpili uczniowie klasy I i II w przedstawieniu „Nasz Leśny Czerwony Krzyż”.  Uczniowie klasy V., członkowie Szkolnego Koła PCK montaż słowno – muzyczny zaczęli od mocnego akcentu, czyli piosenki, w której przesłaniem było, że nie zgadzają się na zło, hejt, strach, samotność i bezradność.  W dalszej części poruszyli problemy współczesnego świata i ludzi, którzy zabiegani i zajęci pędzą naprzód, zapominając o bliźnim, o rodzinie. Całość występów można podsumować słowami: „Nie ma w życiu człowieka nic wspanialszego, niż kiedy jeden człowiek pomaga drugiemu i staje się jego przyjacielem". Uroczystość uświetnili, jak zawsze rodzice, którzy  przygotowali dla gości, nauczycieli, pracowników smaczny poczęstunek.

37. Wiwat, wiwat 3 Maj!

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Patriotyzm i Ojczyzna. 24 kwietnia nasi uczniowie w swoim wystąpieniu przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. Młodzież  pod opieką Pana A. Sroki przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy - słowem, gestem i piosenką – cenną lekcję historii, wkładając w to dużo serca i zaangażowania.

36. Okładka mojej ulubionej książki

Gminny konkurs plastyczny pt. „Okładka mojej ulubionej książki” rozstrzygnięty!

Konkurs plastyczny pt. „Okładka mojej ulubionej książki”  został zorganizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów, promowanie literatury dla dzieci, kształcenie szacunku do książki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1 – 3 z Gminy Hyżne, na który zgłoszono 28 prac.

Komisja konkursowa oceniła prace zgodnie z wymaganiami zawartymi w  regulaminie.

Lista nagrodzonych prac:

I miejsce

 1. Oliwia Mierzwa,kl. I  SP w Szklarach
 2. Judyta Ossolińska,  kl. II  SP w Hyżnem

II miejsce

1. Kacper Gajewski,  kl. II  SP w Dylągówce

2. Mateusz Janik kl. III  SP w Hyżnem

III miejsce

1. Majka Malska,  kl. III  SP w Brzezówce

2. Iga Głodowska,  kl. II  SP w Hyżnem

Wyróżnienia:

 1. Natalia Gajewska,  kl. II  SP w Szklarach
 2. Konrad Trzyna,  kl. II  SP w Dylągówce
 3. Weronika Trzyna,  kl. II  SP w Hyżnem
 4. Marlena Piątek,  kl. I SP w Hyżnem
 5. Julia Kłoda,  kl. III  SP w Hyżnem
 6. Julia Papież,  kl. II  SP w Szklarach
 7. Kacper Stanowski, kl. III  SP w Szklarach
 8. Julia Dykiel,  kl. II  SP w Hyżnem
 9. Dominik Mocha,  kl. III  SP w Szklarach

10.  Szymon Walas,  kl. I  SP w Szklarach

11.  Zuzanna Mularz,  kl. I  SP w Dylągówce

Wszystkie prace konkursowe znalazły się na szkolnej wystawie. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Organizatorki:  Halina Makarska i Lucyna Król.

35. Kiermasz wielkanocny

W dniach 11-12.04.2019 r., odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny przygotowany przez rodziców, nauczycieli, dzieci i uczniów. Było świątecznie i wiosennie. Podczas kiermaszu można było podziwiać oraz zakupić świąteczne dekoracje: pisanki, kraszanki, kurczaki,  koszyczki, stroiki, kartki świąteczne i wiele innych ozdób - wszystkie wykonane własnoręcznie. Ponadto podczas kiermaszu swoim wyglądem i smakiem przyciągały słodkości, a wybierać było w czym - babki, mufinki, rogaliki i inne słodkości. To wydarzenie wprowadziło całą społeczność szkolną w nastrój zbliżających się świąt i przypomniało, że Wielkanoc tuż, tuż. Wszystkim, którzy odwiedzili nasz kiermasz, dokonali zakupów i włączyli się w jego przygotowanie serdecznie dziękujemy.

34. Kolorowy Świat - kolorowe zabawy

Dzieci z Oddziały Przedszkolnego i Punku Przedszkolnego kolejny raz odwiedziły Kolorowy Świat w Rzeszowie. Podczas zabaw w Kolorowym Świecie dzieci korzystały z wielu atrakcji dostępnych w ogromnej Sali Zabaw pełnej torów przeszkód, zjeżdżalniami, trampolin, labiryntów, dmuchańców, ścianek do wspinaczki, basenów z piłeczkami. Wizyta w kolorowym Świecie była wspaniałym przeżyciem dla dzieci, a godnym uwagi jest fakt, ze wszystkie dzieci przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa i radosne powróciły do szkoły.

33. Koncert wiosenny

W czwartek 04.04. 2019 dzieci z Oddziału Przedszkolnego w sposób ciekawy przywitały Panią Wiosnę. W ramach Innowacji Pedagogicznej „Przedszkolak tańczy i śpiewa” odbył się „Koncert wiosenny”, na który zostali zaproszeni rodzice, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły. Dzieci  maszerowały, wystukiwały rytm, tańczyły, śpiewały piosenki o wiośnie, zaprezentowały przedstawienie do wiersza Jana Brzechwy „Wiosenne porządki”. Chłopcy zatańczyli żywego krakowiaczka, a dziewczynki – taniec motylków. Wiktor Dziak wspaniale zaśpiewał piosenkę o „Marcowej pogodzie”, a przygrywał mu na akordeonie jego tato. Przedszkolaki zatańczyły również „Taniec żabek”.Rodzice  zostali włączeni w koncert. Dzieci zaprosiły ich do koła i nauczyły kroków do „Tańca Pszczółki Mai” oraz „Wiosennych zabaw”. Koncert zakończył się słodkim poczęstunkiem, za który serdecznie dziękujemy naszym mamom.

32. Dąb Niepodległości

W ramach innowacji pedagogicznej "Dla Niepodległej" dzieci z OP wraz z wychowawczynią i Panią Dyrektor zasadziły w szkolnym ogrodzie czerwony  Dąb Niepodległości.

 

31. Dogoterapia

26 marca 2019 do dzieci z Przedszkola, Oddziału Przedszkolnego i klasy pierwszej przyjechała Pani Kasia Czerw wraz z pieskiem Lucią.Dzieci podczas pierwszych zajęć poznały zasady postępowania z psami, mogły dowiedzieć się co psy lubią, a czego nie, jak należy postępować z Lucią oraz zwierzakami spotkanymi na swej drodze. Poznały zasady zachowania się wobec Luci, tak by pracującego pieska nie przestraszyć. Następnie mogły przywitać się z suczką i ją nakarmić. Piesek zaprezentował parę sztuczek, a pani Kasia pokazała jak wygląda tresura takiego zwierzaka. Wszyscy świetnie się bawili, a dzięki takim zajęciom dzieci na pewno zapamiętały, jak należy poprawnie zachowywać się wobec piesków.

30. Z wizytą w Fabryce Czekolady

Fabryka Czekolady … Już sama nazwa brzmi kusząco. O tym, że warto ją odwiedzić przekonali się uczniowie klas 0 – III w dniu 27 marca podczas wycieczki do Rzeszowa. W Rzeszowskiej Fabryce Czekolady poznali historię powstania czekolady oraz sposób jej wytwarzania. Wzięli udział w warsztatach, podczas których sami tworzyli własną tabliczkę czekolady, łącznie z jej dekorowaniem. Malowali czekoladowe rysunki. Poznali smak trzech rodzajów czekolady. W fabrycznym sklepie mogli kupić dla siebie i swoich bliskich czekoladowe przysmaki o przeróżnych smakach i artystycznych kształtach. Dużą frajdą dla dzieci był czas spędzony na różnych sprzętach w dużej sali zabaw.

29. Śpiewaliśmy obcojęzyczne piosenki o miłości

28 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Powiatowym Festiwalu Miłosnej Piosenki Obcojęzyczej „All you need is love”. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Pietryka z kl. V, Klaudia Kudła z kl. VII oraz Kamil Trzyna z kl. VII. Do konkursu przystąpiło 33 uczestników z 11 szkół podstawowych z gmin:Tyczyn, Chmielnik i Hyżne. Kamil Trzyna otrzymał wyróżnienie za wykonanie piosenki w języku włoskim „Tiamo”. Serdecznie gratulujemy Kamilowi oraz jego koleżankom, że tak wspaniale reprezentowali naszą szkołę. Życzymy wielu sukcesów w kolejnych edycjach festiwalowych.

28. "Żeby Polska, była Polską" - w hołdzie "Niezłomnym"

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po wielu dziesiątkach lat zapomnienia Żołnierzom Niezłomnym składany jest hołd za ich męstwo i przelaną krew w obronie prawdziwej wolności Ojczyzny. Akademia, która odbyła się w naszej szkole, miała charakter lekcji historii, przypominającej nazwiska, życiorysy i zasługi żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy walczyli z komunistycznym reżimem i podporządkowaniem Polski ZSRR. Akademia rozpoczęła się hymnem narodowym, a zakończyła, odśpiewaną również na stojąco, patriotyczną pieśnią „Żeby Polska była Polską”, autorstwa Jana Pietrzaka (muz. Włodzimierza Korcza) i w jego wykonaniu. To była wzruszająca  i pouczająca lekcja historii. Niezłomna postawa Żołnierzy niegdyś „wyklętych” powinna stanowić wzór do naśladowania dla każdego Polaka.

27. Mobilne planetarium - czyli Kosmos na wyciągnięcie ręki

Mobilne Planetarium - 27 lutego uczniowie mogli przenieść się w świat kosmosu poprzez wykorzystanie kina sferycznego. W dużej dmuchanej kopule, dzięki specjalnemu projektorowi, wyświetlany obraz dawał efekt pełnej przestrzeni, czyli oglądanie obrazu dookoła siebie. Podczas seansu w mobilnym planetarium dzieci miały wrażenie, że niebo, gwiazdy, planety znajdują się w zasięgu ręki. Uczniowie odbyli fascynującą wycieczkę przez Układ Słoneczny. Poznali historię powstania oraz budowę Słońca, planet, a także ich księżyców. Mieli również okazję przekonać się, że nasza Ziemia to najpiękniejsza, tętniąca życiem planeta.

26. Zabawa choinkowa

W dniu 10 lutego w niedzielę przed rozpoczęciem ferii zimowych w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, która w tym dniu przypomniała o wspaniałym karnawałowym nastroju, odbyła się w naszej szkole zabawa noworoczna. Jest ona jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej. Uczestnikom zabawy do tańca przygrywał zespół muzyczny. Tańce i pląsy przerywane były różnymi konkursami i zabawami, które prowadzili animatorzy. Wielką atrakcją dla dzieci było też malowanie twarzy. Najbardziej oczekiwanym momentem było oczywiście przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Czas zabawy minął szybko i wszyscy udali się na zasłużony zimowy odpoczynek. Dziękujemy Radzie Rodziców i Trójkom Klasowym za przygotowanie i zorganizowanie naszej zabawy, a w szczególności za kawiarenkę, gdzie można było wypić kawę i zjeść pyszne ciasta oraz za wszystkie inne wspaniałe atrakcje, które sprawiły, że takie wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci nas wszystkich.

 

25. Twoje dane - Twoje sprawa - DODO i DBI

7 lutego w związku z uczestnictwem naszej szkoły w  IX edycji programu „Twoje dane – Twoja sprawa” organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych odbyła się uroczysta akademia. Program akademii odnosił się do obchodzonych niedawno w kalendarzu dwóch ważnych dla współczesnego człowieka dni: Dnia Ochrony Danych Osobowych, który przypada w dniu 28 stycznia i Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest w tym roku w dniu 5 lutego. Zaprezentowane przez uczniów klasy VI scenki rodzajowe, przedstawienie pt. „W sieci” wzbudziły wśród widzów wiele emocji. Były też nieocenionym źródłem cennych wskazówek na temat zachowania bezpieczeństwa w sieci i ochrony danych osobowych. Podczas uroczystości odbyły się też quizy i konkursy, których celem było poszerzenie wiedzy na temat ochrony danych osobowych oraz propagowanie bezpiecznych zachowań. Rozstrzygnięto też konkurs na najciekawszy plakat i wręczono zwycięzcom nagrody. Akademię zakończono słodkim akcentem – cukierkami i życzeniami, aby nie rozdawali swoich danych osobowych jak cukierki.

24. Pudła i pudełka w roli głównej - projekt w OP

W dniach 28-30 stycznia w Oddziale Przedszkolnym realizowano projekt "Pudła - pudełka". W tych dniach zaproponowano dzieciom zabawę tekturowymi pudełkami różnej wielkości bez zabawek które znajdują się w przedszkolu. Pomysł zabawy tylko pudełkami bardzo zainspirował dzieci, rozbudził ich pomysłowość i kreatywność. zabawa uruchomiła pokłady wyobraźni i pomysłów. Projekt  "Pudła - pudełka" został przez dzieci przyjęty entuzjastycznie.

23. Twoje dane - Twoja sprawa - apel z okazji DODO

W naszej szkole obchody DODO rozpoczęto od uroczystego apelu, podczas którego uczniowie wysłuchali listu skierowanego od Pani Edyty Bielak Jomaa, prezesa UODO do wszystkich uczestników Programu Twoje dane – Twoja sprawa.  Podczas apelu ogłoszony został także konkurs na najciekawszy plakat o tematyce ochrony danych osobowych, do uczestnictwa w którym, zaproszono całą szkolna społeczność. W okresie przygotowawczym do obchodów DODO w każdej klasie przeprowadzone zostały zajęcia z uczniami, których tematyka ściśle łączyła się z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

22.Kochają, rozpieszczają i dbają o wnuki, czyli Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia - Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu. Każdego roku gościmy w tych dniach w naszej szkole szanownych i dostojnych gości: Babcie i Dziadków, którzy niekiedy muszą pokonać wiele kilometrów aby przybyć na tą uroczystość. I w tym roku babcie i dziadkowie przybyli bardzo licznie, a wnuczęta szczerze i z wielkim szacunkiem wyrazili swoją miłość do nich w zaprezentowanych programach artystycznych i poprzez wykonane pod okiem wychowawców prezenty. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat” i wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem, przygotowanym przez rodziców. Dla nas wszystkich: dzieci, nauczycieli, rodziców i dziadków był to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, radości i uśmiechów.

21. W 100 lecie naszego patrona, PCK ...

W dniu 18.01.2019 roku w sposób uroczysty  o godz.9:00 odśpiewaliśmy hymn czerwonokrzyski  wspólnie z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły, noszącej to samo imię Polskiego Czerwonego Krzyża i w Opolnie Zdroju.  W ten sposób rozpoczęliśmy obchody  100- lecia  powstania Polskiego Czerwonego Krzyża.  Przy tej okazji uczniowie klasy VIII  krótko przypomnieli nam historię powstania PCK w Polsce. Dalsze inicjatywy związane z 100 rocznicą przed nami.

20. Czar Bożego Narodzenia

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną w naszej szkole był już całkowicie poświęcony tematyce świątecznej. Od rana uczniowie przygotowywali w swoich klasach uroczyste wigilie, aby chwile potem móc połamać się ze sobą oraz swoimi wychowawcami opłatkiem i złożyć najserdeczniejsze życzenia. Na stołach pojawiły się świąteczne potrawy, a w całej szkole można było usłyszeć wesołe kolędowanie. Po wigiliach uczniowie mieli okazję przenieść się w czasy narodzin Chrystusa za sprawą niezwykłego widowiska, które przygotowała Pani Ewa Kubas wraz ze swoimi wychowankami z punktu przedszkolnego oraz uczniami klasy IV. Uroku jasełkom dodały piękne stroje i wymowna scenografia. Na uwagę zasługują także śpiewane przez uczniów klas V – VIII kolędy i pastorałki, dzięki którym każdy obecny poczuł magię nadchodzących świąt. Jasełka i kolędowanie spotkało się z wielkim uznaniem całej społeczności szkolnej i Pani Dyrektor Pani Barbary Pietryka, o czym świadczyły gromkie brawa, jakie otrzymali mali i nieco starsi artyści.

19. Bądźmy "Razem na święta"

Akcja „ Razem na święta”

W tygodniu przedświątecznym uczniowie naszej szkoły, członkowie Szkolnego Koła PCK z klasy V i VI, wzięli udział w ogłoszonej przez MEN akcji „Bądźmy „Razem na święta”. Członkowie PCK z  klasy VI samodzielnie przygotowali świąteczne upominki. Były to: pierniki, ozdoby, kartki świąteczne, które następnie wręczyli pracownikom Ośrodka Zdrowia w Dylągówce, jak również  pacjentom, którzy się wtedy tam znajdowali. Wolontariusze odwiedzili również emerytowanych nauczycieli naszej szkoły. Wręczyli im także  drobne upominki i złożyli serdeczne życzenia.  Natomiast uczniowie z klasy V, członkowie Szkolnego Koła PCK, w ramach akcji odwiedzili pacjentów z Zakładu Opieki  Leczniczej w Hyżnem. Wolontariusze kolędowali chorym, składali życzenia i wręczyli im drobne upominki by w ten sposób  sprawić drobinę radości  schorowanym i cierpiącym ludziom i zapewnić ich, że  młodzi pamiętają o  nich w tym świątecznym, szczególnym czasie. Następnie wolontariusze udali się z życzeniami i upominkiem do Wójta Gminy Hyżne – Bartłomieja Kuchty.

18. Kiermasz ozdób świątecznych

Tuż przed przerwą świąteczną odbył się w naszej szkole kiermasz ozdób świątecznych, który zorganizowany został przez oddział przedszkolny i punkt przedszkolny. Własnoręcznie wykonane choinki, bombki, stroiki i inne ozdoby choinkowe, a także smakowite i pachnące pierniczki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kupujących zarówno uczniów, rodziców, jak i gości naszej szkoły. W akcję tworzenia ozdób na kiermasz włączyli się nauczyciele, uczniowie i rodzice naszej szkoły, za co serdecznie im dziękujemy. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup strojów dla przedszkolaków.

17. Pieczenie świątecznych pierniczków

Tradycyjnie, jak co roku w okresie przedświątecznym, począwszy od klasy 0 do klasy III w naszej szkole odbywa się pieczenie pierniczków. Wtedy cała szkoła czuje, że zbliżają się święta, gdyż ich niezwykły zapach rozchodzi się wszędzie. Do pomocy w    pieczeniu zaangażowały się także mamy i babcie, które przygotowały ciasto a dzieci wałkowały, wykrawały i ozdabiały według swojego pomysłu kolorowymi lukrami i posypkami. Kolorowe i pachnące pierniczki to ozdoba klasowych choinek oraz przysmak na klasowych Wigiliach.

16.Wizyta Świętego Mikołaja

Jak co roku 6 grudnia w naszej szkole jest dniem szczególnym. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na wizytę tego niezwykłego gościa w czerwonym ubraniu – św Mikołaja. Już od samego rana uczniowie nie mogli się skupić na zajęciach tylko nasłuchiwali dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

15. Dentobus - czyli mobilny gabinet dentystyczny

W dniach 28, 29 i 30 listopada naszą szkołę odwiedził Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. W ramach wizyty, wszyscy uczniowie mieli przeprowadzony tylko podstawowy przegląd stomatologiczny.  Wizyta Dentobusu wynika bezpośrednio z zatrważających statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce! Wszyscy uczniowie otrzymali informację na temat stanu uzębienia oraz wskazówki do dalszego postępowania.

14. Zabawa andrzejkowa

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość i dowiedzieć się co nas czeka w dalszym życiu. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W ten niezwykły dzień uczniowie naszej szkoły bawili się przy muzyce, korzystali z wróżb przygotowanych przez szkolne wróżki. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

13. Szkolny konkurs o Wielkim Wodzu - Józefie Piłsudskim

Dnia 22 listopada odbył się konkurs wiedzy o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Ta data organizacji konkursu nie jest przypadkowa, gdyż dokładnie 100 lat temu Józef Piłsudski objął funkcję Tymczasowego      Naczelnika Państwa Polskiego. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas V -VIII. Konkurs miał charakter pisemny. Test składał się z 15 zadań, za które można było uzyskać 30 punktów.Najlepszą wiedzą wykazały się: Agnieszka Urbańska i Anna Kłoda. Drugie miejsce uzyskali: Jakub Dobosz i  Julia Przybyło, a trzecie miejsce uzyskały: Julia Szary, Aleksandra Pietryka i Monika Inglot.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.         

12. Dzień Pluszowego Misia

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Stąd też w tym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego nie pozostawiły swoich Misiowych Przytulanek w domach, tylko zabrały je ze sobą do szkoły. Misie, i te małe i te duże, towarzyszyły dzieciom wszędzie. Cieszymy się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

11. Święto Niepodległości w naszej szkole

Jestem Polką i Polakiem! To hasło przewodnie uroczystej akademii, która odbyła się w dniu 9 listopada 2018 roku w naszej szkole z okazji 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji: „Rekord dla Niepodległej”. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły odśpiewali wspólnie 4 zwrotki naszego hymnu. Następnie uczniowie klas IV – VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawili patriotyczny montaż słowno – muzyczny na temat pierwszych chwil odzyskania wolności oraz miłości do Ojczyzny. Występującym uczniom i dzieciom z OP  akompaniował na pianinie uczeń VII klasy Jakub Dobosz. Wszystkich nas rozpierała radość i duma z tego, że jesteśmy Polakami.

10. Dla Niepodległej!

W dniu 9 listopada 2018 r. o godz. 12.30 w Szkole Podstawowej im. PCK w Dylągówce w sali nr 6 odbędzie się "Spotkanie z poezją na cześć Niepodległej".

Najpiękniejsze wiersze o Ojczyźnie prezentować będą uczniowie z klas  V – VIII.

Zapraszany serdecznie wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

9. Koncert jesienny "Pani jesień czaruje"

 

We wtorek 30 października dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z paniami przygotowały dla swoich rodziców i nauczycieli piosenki, wiersze i tańce na temat jesieni. O godzinie 12.00 przedszkolaki przebrane za gruszeczki (dziewczynki) i jabłuszka (chłopcy) weszli do sali Oddziału Przedszkolnego, gdzie na występ czekali już zebrani rodzice. Dzieci na początku powiedziały wierszyk o przedszkolu i zaśpiewały piosenkę o sygnalizacji świetlnej. Następnie śpiewały piosenkę „Dary jesieni” , wystukując rytm na orzechach oraz zatańczyły „krakowiaczka  z listkami” i „taniec gruszeczek i jabłuszek”. Nie obyło się bez występów solistów, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na koniec do tańca zostali zaproszeni również zebrani goście, którzy zostali przez dzieci nauczeni tańca do piosenki „Lisek Łakomczuszek” oraz „Pizza”. Nasi najmłodsi zaprezentowali się wspaniale i otrzymali wielkie brawa. Koncert był bardzo udany i z niecierpliwością będziemy czekać na nowy występ naszych małych artystów.

8. Spotkanie z policjantem

 

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci w dniu 31 października br. uczniowie klas I – III oraz dzieci z OP i PP Szkoły Podstawowej im. PCK w Dylągówce uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, mł. asp. Januszem  Łozą – dzielnicowym Komisariatu Policji w Tyczynie. Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami, zwłaszcza psami. Podczas spotkania z policjantem uczniowie mogli także obejrzeć podstawowe akcesoria policjanta: latarkę, policyjna pałkę, kajdanki, czy krótkofalówkę oraz mogli sprawdzić jak pobiera się odciski palców. Spotkanie było interesujące i pouczające.  Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

7. Kolorowy zawrót głowy

 

W dniu 26.10.2018 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego spędziły dzień w Centrum Zabaw „Kolorowy Świat” w Rzeszowie. Zabawy na trampolinach, zjeżdżalniach, basenach z kulkami oraz kącikach zainteresowań dostarczyły dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

6. Warsztaty artystyczne pt.: "Polska - moja Ojczyzna"

 

W dniu 24.10.2018 r. w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty patriotyczne pt. „Polska Moja Ojczyzna”. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały przestrzenną pracę plastyczną, której tematyka ściśle łączyła się  Polską. W ten oto sposób powstały min:  Giewont -polskie góry wraz ze skocznią narciarską, statek na Morzu Bałtyckim,  latarnia morska nad Bałtykiem, czapka górnicza, Zamek w Łańcucie, Pałac Kultury i Nauki, Kościół Mariacki, smok wawelski,  kopalnia węgla ze Śląska, polski las i wieś, Syrenka Warszawska - jednym słowem to co najcenniejsze w naszej Ojczyźnie. Warsztaty zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji.  Dzieci i rodzice aktywnie uczestniczyli w warsztatach a efekty ich pracy możemy podziwiać w szkole.

5. Odwiedziny Żółwika Franklina

 

23.10.2018 roku w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” nasze przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego i oddziału „0” odwiedził znany i lubiany bohater książeczek i filmów dla dzieci – Żółwik Franklin. Na początku dzieci zostały zapoznane  z tym bohaterem poprzez czytanie książeczek o jego przygodach. Dzieci oglądały również kreskówki z cyklu „Witaj Franklin!”. Dowiedziały się dzięki temu, że żółwik jest w podobnym wieku , chodzi do przedszkola, chętnie się  uczy i poznaje świat oraz zawiązuje nowe przyjaźnie. We wtorek 23.10. grupa „0” przyszła do sali młodszych przedszkolaków o godzinie 9.00. Wszyscy w ten dzień, ze względu na gościa ubrali się na zielono. Na początku dzieci obejrzały wyświetlony na tablicy multimedialnej film animowany o Franklinie, a o 9.30 do sali wszedł nasz gość. Dzieci przywitały go radośnie, wspólnie z nim zatańczyły i zaśpiewały, a następnie wysłuchały czytanej przez p. Magdalenę Dziak opowieści „Żółw Franklin pomaga poradzić sobie z tremą”. Wszyscy słuchali uważnie, by odpowiedzieć na bardzo trudne pytania dotyczące tekstu i zdobyć w nagrodę pieczątkę. Po wysłuchanej bajce był czas na wspólne zdjęcia. Następnie Żółwik pożegnał się i pojechał do innych dzieci. A każdy z uczestników spotkania otrzymał od niego kolorowankę i miłe wspomnienia. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś naszą Szkołę znów odwiedzi ten miły gość.

 

4. Wystawa popularnonaukowa "Młodzi dla niepodległej"

 

W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole można było przez jeden dzień obejrzeć bardzo ciekawą wystawę popularnonaukową pod nazwą „Młodzi dla Niepodległej”. Pokazywała ona zaangażowanie polskiej młodzieży na rzecz odzyskania niepodległego państwa. Adresowana głównie do młodego odbiorcy omawiała kilka wiodących działań ich rówieśników z przełomu XIX i XX wieku: działalność studencką (Związek Młodzieży Polskiej „Zet”), kulturę fizyczną (Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”), ruch skautowy i harcerski, aktywność w organizacjach paramilitarnych (Związek Strzelecki, Polskie Drużyny Strzeleckie, Drużyny Bartoszowe).

 

3. 16 X 2018 - XVIII Dzień Papieski pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa"

 

W kolejny, osiemnasty już Dzień Papieski w Polsce, który przeżywany był w niedzielę 14 października 2018 r. pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą  przygotowała Katechetka Pani Beata    Kądziołka z uczniami VIII klasy. W programie artystycznym uczniowie wcielali się w role reporterów oraz osób, które osobiście znały Świętego Jana Pawła II  i w ten sposób przybliżali nam postać naszego Wielkiego Polaka. Na zakończenie akademii,  jak co roku odśpiewano wspólnie pieśń „Barka”.

 

2. Dzień Nauczyciela w naszej szkole

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 13 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. PCK w Dylągówce odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele czynni i nauczyciele emeryci, pracownicy obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Barbara Pietryka, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły. W części artystycznej  uczniowie z klasy V oraz klasy II pod kierunkiem pań: Haliny Makarskiej i Patrycji Tur śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Na zakończenie Rada Rodziców złożyła na ręce Pani Dyrektor życzenia, kwiaty oraz ogromny tort.

 

1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania uczniowie Szkoły Podstawowej im. PCK w Dylągówce wstawili się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2018/19. Swoją obecnością zaszczycili nas również zacni goście: Wojewoda Podkarpacka Pani Ewa Leniart oraz Wójt Gminy Hyżne Pani Krystyna Wojtyło, która złożyła podziękowania odchodzącej ze stanowiska dyrektor Halinie Bogdan i równocześnie przywitała gorąco i życzyła sukcesów obejmującej stanowisko dyrektora naszej szkoły Pani Barbarze Pietryka. Nową Panią dyrektor serdecznie przywitała także Rada Rodziców oraz uczniowie, którzy w swojej części artystycznej, życzyli także sukcesów i satysfakcji z pracy. Następnie wychowawczyni klasy I oraz pani dyrektor – Barbara Pietryka szczególnie ciepło powitały tegorocznych pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają wspaniałą przygodę edukacyjną. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a na znak, że są uczniami naszej szkoły otrzymali legitymacje oraz pamiątkowe dyplomy. Wiele nowych wyzwań czeka również naszych ósmoklasistów, którzy w tym roku szkolnym przystąpią do egzaminu. Po  zakończonej akademii uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas na spotkania organizacyjne.ROK SZKOLNY 2017/2018 zakończyliśmy pomyślnie

Świadectwa, złote tarcze, nagrody, dyplomy, stypendia i statuetka zostały wręczone. Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi opuścili szkolne mury i udali się na upragniony wakacyjny wypoczynek. Wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, odpoczynku i miłego powrotu do szkoły uczniom, nauczycielom i pracownikom życzy Dyrektor Szkoły

 


"Pary nie do pary"

W ramach działań edukacyjnych związanych z realizacją programu "Żółty talerz" dzieci z oddziału przedszkolnego samodzielnie przygotowywały kanapki na drugie śniadanie zgodnie z hasłem "Pary nie do pary". Dzieci dowiedziały się co położyć na kanapce, aby jak najmniej stracić wartości odżywczych., co się "gryzie na kanapce" i jakich połączeń unikać. Niewielu z nas wie, ze przez nieodpowiednie zestawienie produktów zmniejszamy ich wartość odżywczą. Dzieci dowiedziały się, że nie warto łączyć pomidory z ogórkiem, bo wtedy tracimy dużo witamy C. Nie warto też łączyć wędliny i żółtego sera ponieważ tracimy selenWyjątkowy dzień, podniosła atmosfera, zacni goście, niespodzianki, czyli Święto Naszej Szkoły

Dzisiaj, czyli 9 maja 2017 r. przeżywaliśmy święto naszego patrona, którym jest Polski Czerwony Krzyż.  Z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością: Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart, Członek Zarządu Podkarpackiego Okręgu Polskiego Czerwonego Krzyża Pan Eugeniusz Taradajko, Prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża Pan Marek Pawełek, Wójt Gminy Hyżne Pani Krystyna Wojtyło. W uroczystości uczestniczyli też rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.

Posiadanie patrona jakim jest Polski Czerwony Krzyż to zaszczyt i chluba, podkreślali nasi goście. Jest to organizacja na wskroś humanitarna, której celem jest pomoc drugiemu człowiekowi w trudnych chwilach: podczas katastrof i kataklizmów, podczas wojen i wszelkiego rodzaju nieszczęść. Cała społeczność szkolna jest dumna ze swojego patrona.

W drugiej części uroczystości Święta Szkoły klasa VI zaprezentowała dwa przedstawienia. Mottem pierwszego z nich  były dobroć, uprzejmość i miłość  na co dzień. W dzisiejszych czasach, kiedy panoszy się egoizm i  zamykamy się na drugiego człowieka potrzeba nam ludzi bezinteresownych, życzliwych  i otwartych na potrzeby drugiego człowieka.

Drugie przedstawienie przeniosło nas w czasy starożytne i problematykę matczynej bezwarunkowej miłości do dziecka.

Z podziwem, zachwytem i ogromną przyjemnością obejrzeliśmy obydwa przedstawienia. Na wielkie uznanie zasługuje pomysł artystyczny Pani Jolanty Kmiotek - nauczycielki języka polskiego w naszej szkole, gra aktorska oraz kostiumy i rekwizyty.

I jeszcze niespodzianki! Każdy z szanownych gości nie przyszedł z przysłowiowymi "pustymi rekami", tylko z ogromnym koszem lub torbą pełną słodyczy. Dodatkowo od Wojewody Podkarpackiego otrzymaliśmy atrakcyjne gadżety typu odblaski oraz przybory i akcesoria szkolne.

 Pięknych Świąt Wielkanocnych, bogatych w przeżycia i doznania religijne.

Udanych spotkań rodzinnych, tylko ciepłych i serdecznych chwil z najbliższymi.

Życzymy wszystkim, którym nasza szkoła jest bliska.


 


 

OGŁOSZENIE

Ruszyła rekrutacja do klasy I, oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego. Prosimy o zapoznanie się z zasadami - zakładka "Zapisy do ..." oraz o składanie wniosków.

Halina Bogdan


Nasze Szkolne Koło PCK  bardzo aktywnie działa na rzecz promocji zdrowia i  promocji idei "Żółtego Talerza".  Członkowie koła wraz z opiekunką Panią Beatą Kądziołką zorganizowali dla młodszych kolegów bardzo ciekawe zajęcia w formie gier i zabaw, podczas których rozwiązywano rebusy i quizy, układano na czas nowe wyrazy z literek w nazwie "Żółty talerz". Na koniec projektowano loga kampanii, a efekty? Sami zobaczcie.


"ŻÓŁTY TALERZ"

 

"Żółty talerz" finansuje.

Nasza kuchnia nam gotuje.

A smaczne obiadki i dodatki

jedzą żwawo szkolne dziatki."

There are no images in the gallery.


"DZIECIAKI W BIZNESIE"

Celem kampanii "Dzieciaki w biznesie" jest popularyzowanie wiedzy o obrocie bezgotówkowym oraz tematyki dotyczącej budżetu domowego. W zajęciach oraz finale kampanii uczestniczyli uczniowie klasy V i VI. Zajęcia prowadzili studenci zrzeszeni w Fundacji Generator Inspiracji. Projekt realizowano we współpracy z NBP oraz Studenckim Kołem Naukowym Młodych Ekonomistów z Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Zajęcia dla naszych uczniów były bardzo atrakcyjne i ciekawe. Uczniowie poznali wiele pojęć z zakresu finansów np: budżet, obrót bezgotówkowy, deficyt, poduszka finansowa, akcyza. 13 stycznia odbył się finał kampanii na Politechnice Rzeszowskiej. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Drewniak, Julia Przybyło, Dawid Dziura, Szymon Pałac i zaprezentowali się znakomicie zdobywając III miejsce. Mieli też okazję uczestniczyć w warsztatach cyrkowych, a dokładniej w nauce żonglerki.  Świeć gwiazdeczko, świeć!                                                    Lulajże Jezuniu!

GORE GWIAZDA                                                     , Oj Maluśki, Maluśki....

i wiele innych kolęd i pastorałek zaśpiewali nasi uczniowie podczas uroczystego spotkania z kolędą i pastorałką w dniu 23 XIII 2016 r. Ponadto klasa IV zaprezentowała interesujące przedstawienie jasełkowe. Subtelna choreografia i rekwizyty oraz świetna gra młodych artystów wprowadziły nas  w bożonarodzeniowy radosny nastrój, w którym opuściliśmy progi szkoły i udaliśmy się do naszych domów świętować Boże Narodzenie."Żółty talerz"

"Soki i musy w smart formie"

"Owoce i warzywa w szkole"

Wiele programów - jeden cel: zdrowiej, smaczniej, radośniej!

Ich realizacja mobilizuje nas do aktywnego i świadomego działania w kierunku prawidłowego żywienia dzieci w szkole i kształtowania nawyków sięgania po zdrowe jedzenie.

Tydzień - promocji zdrowego odżywiania

z "ŻÓŁTYM TALERZEM"

ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA
7.12.2016 r. 8.12.2016 r. 9.12.2016 r. 12.12.2016 r. 13.12.2016 r. 14.12.2016 r.

KOLOROWO I OWOCOWO 

Wykonane przez przedszkolaków

z OP i PP


musy oraz owocowe stworko - potworki mają zachęcić wszystkich do jedzenia owoców

ZAKRĘCONE KANAPKI

 

"Zdrowie, siła i uroda gdy na kanapkę kiełek dodasz!"

Na zdrowe  i smaczne  kanapki na II śniadanie zaprasza klasa I

OWOCOWY BAR SAŁATKOWY

 

 

 

Mało znane owoce

i ich wartości  odżywcze i znaczenie dla naszego rozwoju prezentuje klasa III

PODARUJ SOBIE

ZDROWIE!

Zdrowie na "żółtym talerzu"promuje SK PCK  poprzez  happeningi, konkursy, zagadki.

Zabawa i dobry humor będzie pomagać w prezentacji i wpajaniu zdrowych zasad odżywiania.

WARZYWNY BAR SAŁATKOWY

 

 

 

Nie kaszle i kicha  ten  komu bliska warzyw micha" Warzywny zawrót głowy przygotowuje klasa V i VI.

EKO -PRZEKĄSKI

Niezwykłe i mało znane, smaczne i pożywne ziarna i suszone owoce w poleci klasa IV.

KOLOROWE KANAPKI

"Żywieniowa odmiana -zdrowa i smaczna z rana" w wykonaniu klasy II

Owocowo, smacznie, pachnąco i kolorowo było podczas pierwszego dnia Tygodnia z Żółtym Talerzem.Najmłodsi z naszej szkoły wraz ze swoimi paniami i mamami przygotowali dla wszystkich  owocowe  przekąski w bardzo ciekawej formie artystycznej.Każdy pilnie obierał, kroił i nadziewał na patyczki owocowe skarby a następnie budował różne stworko - potworki. Najprzyjemniejszą częścią była wspólna degustacja i poczęstunek starszych kolegów.

Podczas drugiego dnia promocji zdrowego odżywiania z Żółtym Talerzem królowały kanapki i pasty z sera i ryb oraz wyhodowane przez uczniów klasy I kiełki różnych nasion: rzodkiewki, rzeżuchy.  fasoli Mung,  ciecierzycy i soczewicy. Samodzielnie przygotowane kanapki smakowały wyśmienicie! Niecodzienne zakręcone dodatki na kanapkach - kiełki nasion- wzbudziły ogromne zainteresowanie i ciekawość.  Kulinarna rewolucja w naszej szkole rozpoczęta ....

Kolejny dzień promocji zdrowego odżywiania to prawdziwa bomba witaminowa! Na stolikach w naszej szkolnej stołówce czerwieniło się, zieleniło i złociło od wystawionych w miseczkach owoców.    Klasa III od rana uwijała się aby przygotować  dla wszystkich soczyste i pachnące owocowe niespodzianki.  Dodatkowo, każda miseczka opisana została jak nazywa się owoc i jak wygląda. Uczniowie wszystkich częstujących się  i komponujących swoją owocową sałatkę informowali o walorach zdrowotnych  poszczególnych owoców. Niektórzy uczniowie sami przyznali, że po raz pierwszy mieli okazję spróbować  owoców kaki, pomelo.

Dzień czwarty przebiegał pod hasłem "Podaruj sobie zdrowie!" Uczniowie klasy IV - członkowie SK PCK oraz uczniowie klasy III promowali zdrowe nawyki żywieniowe, świadome wybieranie zdrowych produktów. Zgodnie z hasłem "Podaruj sobie zdrowie" wszystkich uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na owocowo - warzywne przebranie wręczono nagrody, którymi były świeże owoce.

Dzień piąty to promocja warzyw min. : brokułu, kalafiora, papryki, oliwek, radicchio, rucoli,  wkomponowanych w sałatkowe bukiety. Uczniowie mieli okazję pokosztować innych smaków i równocześnie wzbogacić swoją dietę o cenne minerały i witaminy.

Ostatni - szósty dzień akcji zdrowego jedzenia w związku z realizacją programu "Żółty talerz" to pokaz wigilijnej potrawy.  Klasa IV przygotowała i częstowała wszystkich słodkim przysmakiem- kutią, pełną wartościowych ziaren, nasion, suszonych owoców i miodu. Co ciekawe - podawała ją na ekologicznych talerzach, talerzach wykonanych z otrębów, które można było schrupać!

Natomiast klasa II z pomocą rodziców przygotowała i serwowała przepyszne i zdrowe kanapki, które rozeszły się tak szybko jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 

Razem raźniej - aktywizujemy rodziców

Najważniejszymi partnerami do pomocy w realizacji tych zadań są rodzice. Na spotkaniu wywiadowczym w dniu 23 XI zwrócono rodzicom uwagę na to, że to oni kształtują w głównej mierze nawyki żywieniowe u swoich dzieci i że szkoła bez ich wsparcia, realizując nawet tak wiele programów, nie poradzi sobie. Przedstawiono także rodzicom zasady i idee funkcjonowania Programu "Żółty  talerz"oraz "Soki i musy w smart formie."

Tajemnicza maszyna co daje moc witamin!

Włączając się w akcję promowania zdrowego jedzenia Klasa II i III wtorkowe przedpołudnie spędziły bardzo pracowicie i kolorowo. Razem ze swoimi wychowawczyniami zajmowały się produkcją pysznego soku. Podczas zajęć uczniowie poznali budowę i zasadę działania sokowirówki i nauczyły się ją bezpiecznie obsługiwać. Rozpoznawali poznane wcześniej owoce: jabłka, gruszki, kiwi,pomarańcze, banany, mandarynki jak również poznały nowe: np kaka, papaja. Dzieci dowiedziały się jakie korzyści płyną z picia świeżych soków, bogatych w błonnik, witaminy, sole mineralne, oraz  jakie skutki mogą wywoływać soki z zawartością sztucznych barwników i konserwantów. Uczniowie podkreślili, że własnoręcznie i wspólnie zrobiony sok  bardzo im smakował.


Wycieczka do Sandomierza

1 czerwca 2016r. uczniowie klas I-III  byli na jednodniowej wycieczce do pięknego Sandomierza nas Wisłą, zwanego Małym Rzymem. Jest to jedno z niewielu miast w Polsce, które nie zostało zniszczone w czasie wojny dzięki radzieckiemu podpułkownikowi Wasylowi Federowyczowi Skopenko, któremu tak spodobało się to miasto, że postanowił pokonać Niemców w taki sposób, żeby uratować zabudowania. Dzięki sztuce dowodzenia i poświęceniu Skopenki oraz jego pułku, miastu oszczędzono zniszczenia. Wdzięczni mieszkańcy postawili podpułkownikowi pomnik w Sandomierzu. W styczniu 1945r. Skapenko został ranny w walce o Wrocław i konając w szpitalu poprosił, by pochowano go w Sandomierzu, gdyż to miasto i ludzi tam mieszkających uważa za swoją najbliższą rodzinę. Podczas wycieczki uczniowie spacerowali po parku w Baranowie Sandomierskim, a w samym Sandomierzu oglądali: Bramę Opatowską z XIV wieku, Podziemną Trasę Turystyczną , czyli piwnice pod kamienicami z XIII-XVI wieku, z najniżej położoną komorą na głębokości prawie 12 m pod ziemią. Odwiedzili również Zbrojownię Rycerską , no i oczywiście Rynek z Ratuszem w stylu gotyckim. Płynęli również statkiem po Wiśle. Dużą, przypadkową atrakcją była obserwacja z niedalekiej odległości niektórych aktorów serialu pt. "Ojciec Mateusz", którzy pomachali ręką do naszych uczniów. Mogli także z daleka obserwować przygotowania do kręcenia sceny do tego filmu. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do domu z licznymi pamiątkami, które kupili na sandomierskim Rynku.


Promocja zdrowego stylu odżywiania - warsztaty kulinarne z ARR

14 kwietnia 2016 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne, zorganizowane przez OT ARR w Rzeszowie wraz z młodzieżą i nauczycielami Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Spotkanie rozpoczęło się quizem na temat znajomości warzyw i owoców i ich wartości odżywczych. Za każdą dobrą odpowiedź dzieci otrzymywały atrakcyjne nagrody - gadżety od ARR. Następnie pod okiem uczniów technikum gastronomicznego, którzy przygotowali trzy ogromne stoły z wartościowymi produktami żywnościowymi, uczniowie wykonywali kanapki i różne przekąski. Znajdujące się na stołach produkty żywnościowe były smaczne, posiadały wysoką wartość odżywczą - były bogate w błonnik, witaminy i sole mineralne. Udział w warsztatach był dla nich ciekawą i praktyczną lekcją zdrowego, kolorowego  i smacznego sposobu odżywiania się.


Obchody DODO

Dzień 28 stycznia 2016 r. - Dzień Ochrony Danych Osobowych - obchodziliśmy bardzo uroczyście. Poprzedził go cykl zajęć na temat danych osobowych, prywatności i wizerunku w sieci, korzystania z portali społecznościowych we wszystkich  klasach. W tym dniu uroczyście otworzyliśmy wystawę plakatów konkursowych promujących tytuł programu "Twoje dane - Twoja sprawa" oraz przestrzegających przed zagrożeniami w sieci. W uroczystej akademii uczestniczyła cała społeczność szkolna. Na część artystyczną akademii składały się wiersze, piosenki oraz scenki tematycznie związane z ochroną danych osobowych. Ogłoszono też wyniki konkursu na najciekawszy plakat. Nagrodzeni uczniowie zostali zaproszeni przez Dyrektora szkoły na wycieczkę "Śladami przetwarzania naszych danych osobowych". Na koniec Czerwony Kapturek przestrzegał częstując wszystkich - uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców "dodocukierkami" -  "Nie rozdawaj swoich danych jak cukierki!" Obchody DODO kontynuowane były podczas zorganizowanego w tym dniu spotkania z rodzicami. Rodzice wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu uczniów oraz prelekcji na temat ochrony danych osobowych.  Zapoznali się z wynikami ankiety na temat aktywności ich dzieci w sieci i pozostawionych tam przez nich śladów. Zostali też poczęstowani "dodocukierkam".


16 X 2015 r. Dzień Papieski w naszej szkole

W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wsłuchiwaliśmy się w duch nauczania świętego Jana Pawła II, który płynął z montażu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy IV pod kierunkiem Pani Beaty Kądziołki, katechetki naszej szkoły. Uczniowie nawiązując do tegorocznego przesłania Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - patron rodziny",  przytaczali wypowiedzi i myśli świętego Jana Pawła II o znaczeniu i wartości rodziny w życiu człowieka. Na zakończenie wystąpili uczniowie klasy I, którzy wymachując chorągiewkami  zaśpiewali znaną papieską pieśń.

 


14 X 2015 r. Dzień Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej obchodzone jest co roku w naszej szkole bardzo uroczyście. W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie i wychowanie nauczyciele zaproszeni zostali przez Samorząd Uczniowski na program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki, życzenia, kwiaty i upominki. Dzień Nauczyciela to również okazja do wyróżnienia najlepszych pedagogów i pracowników. Za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze oraz pracę na rzecz szkoły Pani Dyrektor wyróżniła: Panią Halinę Makarską, Panią Bożenę Moskwę, Panią Marię Szeremetę oraz Panią Beatę Kądziołkę. W uznaniu za szczególną sumienność i wkład pracy na rzecz szkoły Pani Dyrektor wyróżniła następujących pracowników: Panią Irenę Antos, Panią Krystynę Trzyna i Panią Marię Wróbel. W ten wyjątkowy dzień Pani Dyrektor życzyła wszystkim pracownikom satysfakcji z pracy, spokoju i życzliwości od uczniów za poświęcony czas i przekazywaną wiedzę.

 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

1 września 2015 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Tradycyjnie najpierw zgromadziliśmy się w parafialnym kościele, gdzie pod przewodnictwem proboszcza, księdza Tadeusza Caga, odbyła się msza święta o pomyślność i błogosławieństwo dla wszystkich uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym. Uroczystość w szkole rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Halina Bogdan, która powitała zebranych uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Szczególne słowa powitania skierowała do najmłodszych dzieci i ich rodziców. Po przywitaniu przystąpiono do niezwykle podniosłego ceremoniału przyjęcia do braci uczniowskiej pierwszoklasistów. W obecności rodziców uroczyste ślubowanie złożyło 18 uczniów. Na dowód tego, że są już uczniami Szkoły Podstawowej im. PCK w Dylągówce otrzymali legitymacje uczniowskie,  a na pamiątkę pasowania - pamiątkowe dyplomy. Część oficjalną zakończono wyprowadzeniem Sztandaru Szkoły, po czym nastąpiła część artystyczna, w której usłyszeć można było nie tylko o tym, że skończyły się wakacje i jest już nowy rok szkolny. Wspomniano także w niej o Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie Dyrektor Szkoły przedstawiła organizację pracy szkoły na bieżący rok szkolny. Z wielkim entuzjazmem i aplauzem uczniowie przyjmowali informacje o tym, kto będzie ich wychowawcą, kto i czego będzie ich uczył. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia sukcesów i zadowolenia, po czym uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

 


Wycieczka szkolna

9 czerwca odbyła się wycieczka szkolna w okolice Krosna dla klas 0-III. Pierwszym miejscem zwiedzanym przez uczniów była huta szkła "Sabina", gdzie dużą atrakcją była obserwacja ręcznej produkcji szkła artystycznego oraz możliwość "wydmuchiwania" szkła przez niektóre dzieci. Prawie każdy uczestnik wycieczki kupił sobie pamiątkową ozdobę z kolorowego szkła. W Iwoniczu Zdroju uczniowie, spacerując po deptaku, oglądali budynki sanatorium, a następnie udali się do źródełka "Bełkotka". W Dukli odwiedzili klasztor Bernardynów i zobaczyli ekspozycję broni z II wojny światowej. Bóbrka to III miejsce w kolejności na świecie, gdzie wydobywano ropę naftową. W związku z tym powstał tam skansen Przemysłu Naftowego. Zwiedzając go, dzieci poznały również postać niezwykłego człowieka, naukowca i przedsiębiorcę - Ignacego Łukasiewicza, dzięki któremu otrzymano po raz pierwszy naftę z ropy naftowej, wykorzystywaną do oświetlenia pomieszczeń. W muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu uczniowie zobaczyli, w jakim domu żyła ta znana poetka, pisarka i tłumaczka. Odrzykoń to miejsce odwiedzane przez turystów ze względu na ruiny zamku " Kamieniec". Uczniowie zwiedzili pozostałości zamku i poznali jego historię. Ostatnią atrakcją podczas wycieczki była niezbyt trudna wspinaczka po terenie rezerwatu skalnego "Prządki". Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Dylągówki.

 


Dzień Dziecka

 

1 czerwca, w Dzień Dziecka, wychowawcy starali się zapewnić uczniom jak najwięcej atrakcji. Uczniowie klas starszych byli w kinie, natomiast dzieci młodsze obchodziły to święto w swoich klasach w różny sposób np. w formie zabaw ruchowych, gier stolikowych, twórczej pracy plastycznej, wycieczek po okolicach. Były też podarunki w formie słodyczy, lodów, soków. Jedną wspólną atrakcją dla wszystkich klas młodszych i przedszkolaków był pokaz sprzętu i umiejętności strażackich, przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Dylągówce. Bardzo przydatny w trudnych sytuacjach był pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony w ciekawy sposób przez strażaków. Ten wyjątkowy dla uczniów dzień w szkole zakończył się o godzinie 12.00

 

 

 

 


Dzień Matki

 

26 maja 2015r. odbyła się w Naszej Szkole uroczystość z okazji Dnia Matki w dwóch grupach: o godzinie 12.00 - Punkt Przedszkolny i przedszkole, o godzinie 17.00 - klasy I,II i III. Dzieci podziękowały rodzicom za ich miłość, trud i poświęcenie wierszami, piosenkami i przedstawieniami o różnej tematyce i nastroju. Uczniowie w pięknych strojach występowali w inscenizacjach o charakterze rozrywkowym, natomiast kl. III przygotowała przedstawienie o tematyce raczej smutnej, ale pouczającej: główny bohater inscenizacji zmienia swoją niewłaściwą postawę wobec niepełnosprawnego brata ( nie chce pomagać mamie w opiece nad bratem, jest o niego zazdrosny), gdy sam ulega niewielkiej kontuzji i otrzymuje troskliwą opiekę i pomoc ze strony swojej mamy i siostry. Także wiersze i piosenki wykonywane przez uczniów były różne: jedne radosne inne poważne lub wzruszające. Po odśpiewaniu zwyczajowego " Sto lat " dzieci wręczyły swoim mamom upominki - głównie kwiaty wykonane z różnych materiałów. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla ukochanych mam.

 

 Święto Szkoły

8 maja, jak co roku, obchodziliśmy Święto Naszej Szkoły, przypadające w Międzynarodowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Na uroczystą akademię zostali zaproszeni:

Przewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej - Pan Eugeniusz Taradajko

Prezes Zarządu Rejonowego PKC, Członek Podkarpackiego Zarządu Okręgowego - Pan Marek Pawełek

Zastępca Wójta Gminy Hyżne - Pani Janina Błońska

Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Maria Rybka

Ksiądz Proboszcz Parafii Dylągówka - Jan Cag

Ksiądz Kanonik Parafii Dylągówka - Tadeusz Czerwiński

Sołtys wsi Dylągówka - Pan Leszek Ślemp

 

Po przemówieniach szanownych gości uczniowie klasy V zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem Pani Marii Szeremety. Uczniowie na tle ciekawej scenografii podkreślili w wierszach, inscenizacji i piosence znaczenie najważniejszych wartości humanitarnych i negację niewłaściwych postaw ludzkich. Obchody tego szczególnego dnia dla organizacji Czerwonego Krzyża to nie tylko okazja do świętowania, ale także do przypomnienia sobie o ważnej misji, jaką ma do spełnienia każdy z nas w swoim życiu, kierując się zasadami Patrona Naszej Szkoły.


 


 


Radosnego Alleluja!

W ten wspaniały świateczny czas życzę wszystkim radości i nadziei, którą niesie Zmartwychwstały Jezus. 
Życzę też wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły 
niezapomnianych świątecznych chwil spędzonch w rodzinnym
gronie.

Halina Bogdan

 

 


 

 

Informuję, że wszystkie dzieci zgłoszone do oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego zostały przyjete. Nadmieniam, że dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami w punkcie przedszkolnym i oddziale przedszkolnym.

Halina Bogdan

 

 


 

 

R E K R U T A C J A - ważne informacje

W dniu 16 marca 2015 r. (poniedziałek) rozpoczynamy nabór na rok szkolny 2015/2016 do:
- punktu przedszkolnego
- oddziału przedszkolnego
- klasy I

Bardzo prosimy o zapoznanie się ze stosownymi regulaminami, a w szczególności z kryteriami naboru, załącznikami do regulaminów oraz terminami.

- punkt przedszkolny (16 marca 2015 - 25 marca 2015)

regulamin wraz z wnioskiem o przyjęcie

- oddział przedszkolny (16 marca 2015 - 25 marca 2015)

regulamin wraz z wnioskiem o przyjęcie

- klasa I (16 marca 2015 - 15 kwietnia 2015)

regulamin wraz z wnioskiem o przyjęcie

 

Informujemy, że powyższe dokumenty można otrzymać również w siedzibie szkoły.

 

 

AUKCJA PRAC PLASTYCZNYCH

28 stycznia 2015 roku odbyła się w naszej Szkole aukcja prac plastycznych przygotowana przez kl. V pod kierunkiem Pani Marii Szeremety.

Kupującymi byli rodzice, którzy przybyli na wywiadówkę szkolną oraz nauczyciele.

Na aukcji wystawiono: maskotki, stare monety, prace malarskie, rysunkowe, graficzne i przestrzenne,  a także origami i bransoletki wykonane przez uczniów.

Dochód z aukcji (580zł) zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21.01.2015r. uczniowie z klas: I, II i III obchodzili w Naszej Szkole Święto Babci i Dziadka.
Dla przybyłych gości uczniowie przygotowali ciekawe inscenizacje, wesołe piosenki i tańce.
Po zakończonym programie artystycznym dzieci złożyły swoim Dziadkom życzenia i wspólnie zasiedli do stołów na skromny poczęstunek.

 

 

,,OPŁATEK"


10 stycznia 2015 roku uczniowie, którzy w grudniu przygotowali dla nas przedstawienie z okazji Wigilii szkolnej
pt. ,,Trzej Mędrcy i chłopiec" wystąpili również w Remizie Strażackiej w Dylągówce na opłatku parafialnym.
Uczniami opiekowały się Panie: Beata Kądziołka i Barbara Pietryka.
Po zakończonej inscenizacji dzieci zostały zaproszone na obiad i smaczny poczęstunek,
przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich,
a od Sołtysa wsi - Pana Leszka Ślempia otrzymały słodkie upominki.

 

 

WIGILIA SZKOLNA


jasełka

19 grudnia 2014 roku, jako społeczność szkolna, przeżywaliśmy wspólnie zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Podczas uroczystego spotkania wszystkich uczniów, nauczycieli i innych pracowników Szkoły obejrzeliśmy przedstawienie pt. ,,Trzej Mędrcy i chłopiec" w wykonaniu uczniów klasy II. W trakcie inscenizacji kolędy śpiewali także: Kamil Trzyna (kl. III), Oliwia Pałac (kl. V), Klaudia Indyk (kl. V), Natalia Groszek ( kl. V), Aleksandra Żak (kl. V). Na keyboardzie grali kolędy: Sebastian Kawalec z kl. III, Jakub Dobosz z kl. III, Dawid Dziura z kl. IV. Natomiast Klaudia Ostafińska z klasy IV zagrała trzy kolędy na skrzypcach. Zachowując staropolską tradycję, w naszej Szkole odbyły się również wigilie klasowe, w czasie których łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia uczniowie klas IV - VI wspólnie śpiewali polskie kolędy i pastorałki.

Przeżyta w gronie kolegów, koleżanek i nauczycieli Wigilia wprowadziła nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia, które w pełni przeżyliśmy w naszych rodzinach.

 

 

 

PIECZEMY ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

 

pierniczki

 

16.12.2014 roku odbyły się w naszej Szkole warsztaty kulinarne zerówki wraz z rodzicami ,,PIERNICZKI NA CHOINKĘ". Wykrawanie różnych kształtów ciasteczek sprawiło dzieciom ogromną przyjemność i frajdę, a zapach przybliżył wszystkim atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

 

WYJAZD DO TEATRU ,,MASKA"

02.10.2014 r. uczniowie klas 0 - III obejrzeli w teatrze ,,Maska" w Rzeszowie przedstawienie pt.,,Historia Śnieżki". Uczestniczyli również w tzw. lekcji muzealnej, podczas której poznali różnego rodzaju lalki teatralne i mogli poćwiczyć posługiwanie się nimi, co okazało się wcale nie takie łatwe.

 

KINO 6D I WIZYTA W TVP RZESZÓW

28 X 2014 r. podczas wycieczki do Rzeszowa uczniowie klasy II,III i IV obejrzeli dwa filmy (,,Niszczycielskie żywioły" i ,,Podwodna przygoda") w najnowszej technologii 6D w kinie wielowymiarowym ,,CENETRIX 6D". Połączenie obrazu z realistycznymi efektami specjalnymi dało dzieciom możliwość odczucia niesamowitych wrażeń, a w niektórych momentach filmu bardzo emocjonujących przeżyć.

W drugim etapie wycieczki uczniowie zwiedzili TVP Rzeszów. Poznali reżyserkę, pomieszczenie archiwum, montażu i emisji. Wszystkie chętne dzieci mogły również  zobaczyć się na ekranie telewizyjnym przy profesjonalnej mapie pogodowej, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

tvp rzeszów

 

 

 

UROCZYSTY DZIEŃ

10. ROCZNICA NADANIA IMIENIA SZKOLE

 

10lecie

 

16 października to wyjątkowa data w historii naszej szkoły, ponieważ w tym dniu, w 2004 roku nadano Szkole Podstawowej w Dylągówce imię Polskiego Czerwonego Krzyża. 16 października tego roku obchodziliśmy 10. rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża: Prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK Marceli Kuca, Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Rzeszowie Marek Pawełek, Przewodniczący Kapituły Odznaki Honorowej PCK Eugeniusz Taradajko, Wójt Gminy Hyżne Krystyna Wojtyło, Zastępca Wójta Gminy Hyżne Pani Janina Błońska, Sołtys wsi Dylągówka i zarazem radny Gminy Hyżne Leszek Ślemp, Prezes Straży OSP w Dylągówce Tadeusz Baran, ksiądz Tadeusz Czerwiński, emerytowani nauczyciele szkoły: Pan Józef Sochacki, Pani Janina Jamrozik, Pani Albina Bukała, Pani Maria Marszałek.

Z okazji rocznicy nasza szkoła otrzymała pamiątkowe tablice od Wójta Gminy Hyżne i od gości PCK.

Nasza szkoła w uznaniu za zasługi na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymała Odznakę Honorową PCK IV. stopnia Nr 156612, którą przyznała szkole Kapituła Odznaki Honorowej, a odznaczenia sztandaru szkoły dokonał Pan Eugeniusz Taradajko.


 


 

"Chwytaj każdy dzień, ale pamiętaj o bliźnim" - to przewodnia myśl kolejnego święta naszej szkoły, obchodzonego 8 maja w dniu urodzin Henrego Dunant`a, twórcy idei Czerwonego Krzyża.

Szkoła nasza nosi imię Polskiego Czerwonego Krzyża od 16 października 2004 roku, jest to zaszczyt dla naszej społeczności szkolnej i ogromne zobowiązanie, bo myśl zawarta w misji szkoły: "Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa" podaje wzór postaw i wartości dla każdego z nas, dlatego kto jest dobry sercem, ten posiada prawdziwą mądrość życia. 8 maja - jak każdego roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - stąd 8 maj jest świętem dla Szkoły Podstawowej w Dylągówce. W bieżącym roku obchodzimy ten dzień uroczyście, ponieważ jest to już tradycją naszej szkoły. Zaproszeni goście zaszczycili nas swoją obecnością: Dyrektor ZO PCK w Rzeszowie - Maciej Maruszak, były Dyrektor ZO PCK w Rzeszowie - Eugeniusz Taradajko, Prezes ZR PCK w Rzeszowie - Marek Pawełek, Wójt Gminy Hyżne - Krystyna Wojtyło oraz Przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły.

Serdeczne gratulacje i życzenia, koncert przygotowany przez uczniów klasy szóstej, poświęcony wszystkim, którzy dzielą się dobrem z bliźnim, serdeczna atmosfera i życzliwe słowa - tak wyglądał ten wyjątkowy dzień w naszej szkole.To był bal!

 

Wróżki, księżniczki, wampiry, czarownice, motylki, Zorra, policjanci i wiele innych bajkowych postaci zebrało się w naszej szkole w niedzielne popołudnie, 19 stycznia 2014 roku na corocznej zabawie choinkowej zorganizowanej przez Radę Rodziców. Zabawę prowadziło dwóch zabawnych klaunów, którzy organizowali tańce i konkursy z nagrodami. Wszyscy bawili się świetnie. Najmłodsi również pląsali wspólnie z rodzicami lub wychowawczyniami. Wśród kolorowych baloników i serpentyn  pełno było węży, korowodów i tradycyjnych kółeczek. Najodważniejsi tańczyli w parach. Jak co roku na zabawę i spotkanie z Mikołajem licznie przybyli rodzice ze swoimi pociechami, naszymi przyszłymi uczniami. Do tańca i zabawy pięknie przygrywał zespół muzyczny złożony głównie z tatusiów naszych uczniów. Dla wszystkich dzieci Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek, a dla rodziców zorganizowała kawiarenkę, w której serwowano kawę i herbatę oraz domowe ciasto. Zabawa choinkowa była uhonorowaniem półrocznej ciężkiej pracy oraz miłym akcentem rozpoczynających się ferii zimowych.

 


 

Zacni goście w naszej szkole!

Niech od Bałtyku, aż do stóp Tatr
Żyją nam Babcie i Dziadkowie 100 lat
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

W piątek 17 stycznia 2014r. w miłej atmosferze odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Z tej okazji piękne wiersze, piosenki, inscenizacje, tańce i pląsy przedstawiły dla swych kochanych babć oraz dziadków przedszkolaki z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego. Teatralne scenki i taniec dyskotekowy zaprezentowali pod okiem swoich wychowawczyń uczniowie klas I – III. Ze szczerością i miłością wszystkie dzieci zaśpiewały dziadkom „Sto lat", po czym wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Radość i uśmiech gościły stale na dziecięcych twarzach, a wzruszenie i duma rozpierały bardzo licznie przybyłych w tym dniu do naszej szkoły dziadków. Słodki poczęstunek przygotowany przez mamy, smakował wszystkim wybornie, przy którym rozmowom wychwalającym swoje wnuki nie było końca!

 


 

 

"Christmas collage"

W konkursie na bożonarodzeniowy plakat wykonany techniką kolażu wzięli udział uczniowie klas I - III. Konkurs wymagał połączenia umiejętności plastycznych z językowymi. Najciekawsze kolaże wykonali uczniowie z klasy II. Jednak 1 miejsce przyznano uczennicy z klasy I - Magdalenie Borowiec. Drugie miejsce zdobyła Wiktoria Duć z klasy II, a  trzecie  miejsce Julia Puchała z kl. I.

 Świąteczne choinki

 

W naszej szkole na początku grudnia został ogłoszony konkurs dla klas 0 - III pt."Choinka". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Do organizatorek przedsięwzięcia Pani Lucyny Kawalec i Pani Lucyny Król wpłynęło wiele wyjątkowo oryginalnych choinek, które wykonano różnymi  technikami z różnych materiałów. Za najciekawsze pomysły i realizacje dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy a wszyscy uczestnicy utrzymali słodkie upominki. Wystawa złożona z 34 prac konkursowych cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców, uczniów i gości przychodzących do naszej szkoły. Tych, którzy nie mogą odwiedzić naszej szkoły zapraszamy do obejrzenia zdjęć do galerii.

  

Warsztaty artystyczne  - "Gazetowe zwierzaki"


11 grudnia w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci i ich rodziców. Każde dziecko wraz z mamusią, tatusiem lub babcią pod okiem wychowawczyni Pani Lucyny Kawalec wykonało według własnego pomysłu zwierzątko z gazet lub tektury. Wszyscy pracowali z zapałem i w miłej atmosferze realizowali swoje twórcze pomysły. Kreatywność artystyczna dzieci ich rodziców jest godna podziwu, a efekty wspólnej pracy są powodem do dumy i satysfakcji i warte obejrzenia w zakładce Galeria zdjęć. 

Kronika szkolna

Ubezpieczenie NNW

 Link do ubezpieczenia NNW 
dla dzieci i młodzieży
 rok szkolny 2020/21

https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/nnwmajatek/link?rauNbr=11599856/P&polNbr=381914

Sprawdź! Zakres ubezpieczenia - oferta

Nasza szkoła

p1010017.jpg

DodoTok

Dwujęzyczność dla małych i dużych

Infolinia 800 080 222

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Uczestniczymy w XII edycji programu

Kubusiowi Przyjaciele Natury

Uczestniczymy w programie "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

Mleko i owoce w szkole

Uczestniczymy w kolejnej edycji „Programu dla szkół”. więcej


pozostało do wakacji
Dzisiaj jest
Niedziela
24 stycznia 2021
Imieniny obchodzą
Chwalibóg, Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz
Do końca roku zostało
342 dni

Microsoft Teams

RODO

IODO w szkole: Kamil Kędzierski

email: iod@hyzne.pl

Licznik odwiedzin

Odsłon : 205949

English Teaching

Realizujemy Projekt

ENGLISH MAKE FRIENDS

w ramach Programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności

ENGLISH TEACHING

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Bezpieczna szkoła +

Sponsor

UODO DZIECIOM

Uczestniczymy w XI edycji Programu

Uniwersytet Dzieci

Czytamy dzieciom


© 2010 Szkoła Podstawowa w Dylągówce Wszelkie prawa zastzreżone