Szkoła Podstawowa im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Dylągówce

...istotą jawny kod

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Dodatkowe dni wolne

Szkoła tętni życiem ...2023/24

Email Drukuj PDF

Podkarpacka Tęcza - sukcesy w konkursie wojewódzkim

18 kwietnia w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyło się rozdanie nagród za udział w XXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. PODKARPACKA TĘCZA. Legendy Podkarpacia - ludzie, miejsca i historia. III miejsce, w tej rangi konkursie zdobyła Martynka Ślemp z klasy I, która namalowała żabę w koronie, bohaterkę legendy o Rzeszowie. Wyróżnienie otrzymały uczennice klasy II Lena Baran i Aleksandra Mularz. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z Ks. Biskupem St. Jamrozkiem

Wizytacja kanoniczna Ks. Biskupa St. Jamrozka

W poniedziałek 8 kwietnia miało miejsce w naszej szkole niecodzienne wydarzenie. W ramach wizytacji kanonicznej parafii Dylągówka naszą szkołę odwiedził ks. bp. Stanisław Jamrozek w towarzystwie ks. proboszcza Roberta Świtalskiego oraz ks. prałata Marka Gajdy i ks. kanonika Tadeusza Czerwińskiego. W imieniu całej społeczności szkolnej zacnych gości powitała  Dyrektor  Agnieszka Rożek i uczniowie klasy 8.  Następnie uczniowie klasy 3 pod kierunkiem wychowawczyni Pani Haliny Bogdan zaprezentowali przygotowane na tę okoliczność przedstawienie o zmartwychwstaniu pt. „Alleluja! Jezus żyje!” , uatrakcyjniając go śpiewem, tańcem i grą na dzwonkach. Kończąc swój występ również i oni zwrócili się z  ciepłymi słowami do ks. biskupa. Po wystąpieniu uczniów ks. bp. Stanisław podziękował i pogratulował dzieciom występu, a w nagrodę zaprosił ich do Przemyśla i zaproponował wspólne lody. Ks. bp zwrócił się też do wszystkich uczniów i opowiedział kilka anegdot ze swojego duszpasterskiego życia. Zachęcał do wytrwałej pracy i rozwijania swoich pasji i talentów. Na koniec spotkania ze szkolną społecznością udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Życzenia

Patriotyczne i poetyckie zmagania

25 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej „ Strofy o Ojczyźnie” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem. Konkurs odbył sie w GOK w Hyżnem. Gratujemy uczennicy kl. VIII Nikoli Mocha za zajęcie III miejsca w kategorii recytatorskiej oraz Milenie Pałac z kl. VII za zajęcie I miejsca w kategorii piosenka. Wszystkim uczniom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

W Pacanowie kozy kują ...

W piątek 22 marca gościliśmy aktorów z Teatru Art Concept z Radomia z przedstawieniem "Przygody Koziołka Matołka". Tytułowy bohater wyrusza w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Przeżywa niezwykłe oraz pouczające przygody, poznaje ciekawe historie i postacie. W czasie wędrówki wpada w przeróżne tarapaty, ale pomimo trudności ani na chwilę nie opuszcza go optymizm i poczucie humoru. Spektakl zrealizowany został w konwencji teatralnej interaktywnej zabawy. Dzieci zapraszane były na scenę do udziału w spektaklu. Wykonywały różne zadania, a jednym z nich było podkucie Koziołka. Rolę kowala zagrały przedszkolaki: Ksawery, Krystian i Natalia. Dzieci poznały polskie przysłowia o kozach. Zmierzyły się także się z zagadkami na temat twórczości Kornela Makuszyńskiego, twórcy Koziołka Matołka. Na zakończenie wszystkie dołączyły do Klubu Koziołka Matołka, otrzymując stosowne pieczątki. Dodatkowym atutem przedstawienia były kostiumy aktorów oraz umowność scenografii pobudzająca wyobraźnię najmłodszych widzów.

Pierwszy dzień wiosny

W czwartek 21 marca świętowaliśmy nadejście wiosny. Jedną z  atrakcji tego dnia był konkurs na "Kapelusz Pani Wiosny", ponieważ pani Wiosna uwielbia modę. Bardzo kolorowo i  wiosennie zrobiło się dookoła, kiedy uczniowie prezentowali swoje nakrycia głowy. Wszystkie kapelusze były piękne i wyjątkowe. Uczniowie wykazali się wielkim kunsztem i kreatywnością. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe.

Lampo - jedyny taki pies!

29 lutego 2024 r. klasy 1-3 były w kinie Helios w Rzeszowie. Uczniowie obejrzeli film pt. "O psie, który jeździł koleją". Wszyscy uważnie śledzili losy głównego bohatera psa Lampo i Zuzi. Chociaż filmowa adaptacja jest uwspółcześniona i  różni się nieco od wersji książkowej, to i tak bardzo się uczniom podobała i dostarczyła wielu emocji. Wśród naszych młodych widzów pojawiły się łzy wzruszenia,  a na koniec radość z powodu pomyślnego zakończenia. Film jest jak najbardziej godny polecenia i obejrzenia.

Walentynkowy projekt  eTwinning

Uczniowie z naszej szkoły kontynuują międzynarodowa współpracę rozpoczęta w ubiegłym roku w ramach projektu „English Explorers" na platformie eTwinning. Współpracowaliśmy wówczas przez cały rok szkolny ze szkołą podstawową na Słowacji. Uczniowie klasy siódmej w ramach projektu wymieniali się informacjami o sobie, nagrywali swoje wypowiedzi w języku angielskim. Wymieniali się również kartkami świątecznymi napisanymi w języku angielskim. (za pośrednictwem zwykłej poczty) Tworzyli prezentacje na temat najważniejszych świat w naszych krajach, tradycyjnych potrawach słynnych miejscach i najpopularniejszych roślinach i zwierzętach oraz o swoich zainteresowaniach. W tym roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt ze szkołami ze Słowenii, Turcji oraz Hiszpanii. Wymienialiśmy się kartkami i życzeniami świątecznymi, pisaliśmy również do siebie kartki walentynkowe. W tym roku w projekt zostali zaangażowani również uczniowie klasy piątej i szóstej.

Dzień Babci i Dziadka

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. We wtorek 30 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. Na wstępie Pani Dyrektor Agnieszka Rożek przywitała wszystkich gości. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na  który złożyły się wzruszające wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne i aktorskie W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla szanownych gości. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. O swoich babciach i dziadkach nie zapomnieli także uczniowie klas I - III. Oni także przygotowali dla nich program artystyczny, który udostępniamy online z serdecznymi życzeniami życia w zdrowiu 100 lat!.

 

 

Jak zabawa, to zabawa...choinkowa!

Na zakończenie nauki w I półroczu, uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy choinkowej, która odbyła się w niedzielę 28 stycznia. Były korowody, kółeczka, oraz wspólna Makarena i Belgijka oraz "Fotoławeczka".  Większość uczestników balu wystąpiła w ciekawych kostiumach karnawałowych. Wśród radosnych, rozbieganych przebierańców można było dostrzec dobre wróżki, piękne księżniczki, Elzy, odważnych wojowników, piratów, żołnierzy, policjantów czy kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu. Nie zabrakło hitów z list przebojów w wykonaniu Pana Ryszarda i Agnieszki oraz słodkości, które przygotowali rodzice dla dzieci oraz dla dorosłych w szkolnej kawiarence.

Tegoroczna zabawa choinkowa już za nami a oto tylko wspomnienia ...

Rekrutacja 2024/25

Uwaga! Zgodnie z Zarządzeniem Nr 11/24 Wójta Gminy Hyżne z dnia 18 stycznia 2024 roku wnioski o przyjęcie do punktu/oddziału przedszkolnego  i klasy pierwszej będą przyjmowane od poniedziałku 12.02.2024 r. do poniedziałku 26.02.2024 r. w godz. 8.00-13.00. Dokumenty do pobrania tutaj lub w szkole.

Konkurs piosenki obcojęzycznej

W  dniu 4 stycznia 2024 r. uczennice klasy siódmej  naszej szkoły: Liliana Pałac, Milena Pałac oraz  Amelia Piekło wzięły udział w Gminnym Konkursie Piosenki Bożonarodzeniowej w Języku Obcym, który zorganizowała SP w Hyżnem. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Hyżne. Brało w nim udział  16 uczniów, którzy zaprezentowali  utwory zarówno w  języku angielskim, jak i niemieckim. Nasze uczennice bardzo dobrze się zaprezentowały i zajęły kolejno: I i II miejsce. Liliana Pałac z piosenką  niemiecką  „Hej, Gloria”  zajęła miejsce I Amelia Piekło z piosenką angielską „Last Christmas” zajęła II miejsce. Gratulujemy!

Betlejem jest w każdym z nas - szkolne jasełka

Betlejemską noc i radość narodzin Dzieciątka Jezus przeżywaliśmy w naszej szkole w czwartek, w  dniu 21 grudnia. Uczniowie klas III przy wsparciu starszych kolegów z klasy V – Macieja, który wspaniale przygrywał na akordeonie oraz dwóch Kacprów, którzy odgrywali rolę wielbłąda, wystawili wyjątkowe przedstawienie o tematyce narodzin Jezusa,  czyli Jasełka. Przedstawienie, na które składały się i taniec aniołów, i hołd pasterzy i Trzech Króli, i spisek Heroda, i taniec góralski wprowadziło widzów w stan autentycznego przeżywania tego wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat.  Ciepłe, prosto z serc płynące teksty recytowane i odgrywane z dziecięcą wrażliwością, piękny śpiew kolęd i pastorałek sprawiły, że serca widzów napełniły się radością, a wokół zapanował świąteczny niepowtarzalny nastrój. Całości dopełniła symboliczna, ale zarazem efektowna dekoracja, która przeniosła widza do stajenki w Betlejem. Szkolni aktorzy z klasy III nie tylko zaprezentowali swój talent aktorski. Również pięknie zaśpiewali, zatańczyli i zagrali na instrumentach. Wiktor Bukała przepięknie akompaniował na keyboardzie Maryi, czyli Karolince, która śpiewała Kołysankę dla Jezusa, a na trąbce niesamowity popis dał Wiktor Dziak, który zagrał kolędę „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Pięknie zaśpiewały także Lenka, Hania i Daria. Jasełka do których uczniowie przygotowywali się z ogromnym zaangażowaniem udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Tak więc uroczystość jasełkowa była bardzo udana. Po części artystycznej dyrektor szkoły – Pani Agnieszka Rożek podziękowała uczniom za wspaniały występ.  Następnie wręczyła dyplomy i upominki nagrodzonym w Gminnym Konkursie na ozdobę świąteczną. Na koniec wszyscy zebrani  przy akompaniamencie akordeonu wspólnie zakolędowali.

Obejrzyj na YouTube

Zapytanie ofertowe

Zapytanie ofertowe na dowóz gorących posiłków do szkół na terenie Gminy Hyżne w 2024 roku

zapytanie czytaj

formularz ofertowy pobierz

oświadczenie pobierz

umowa pobierz

"Postcards from London" - konkurs rozstrzygnięty

W dniu 5 grudnia 2023 r. rozstrzygnięty został Gminny Konkurs z języka angielskiego, który skierowany był do uczniów i uczennic klas III. Konkurs polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu pocztówki z Londynu, oraz zapisaniu w języku angielskim krótkich pozdrowień i informacji o pobycie w tym mieście. Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Magic English” realizowanego w ramach ścieżki English Teaching Activities Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na konkurs wpłynęło 13 pocztówek ze szkół z terenu gminy oraz 13 kartek od uczniów organizatora. Wszystkie konkursowe pocztówki były staranne, pomysłowe i ciekawe, a wystawa wzbudza duże zainteresowanie społeczności szkolnej. Zarówno szata graficzna jak i treść zredagowana na odwrocie pocztówek były kryterium oceny i przyznania czołowych miejsc i wyróżnień, które prezentują się następująco:  I miejsca: Mia Pociask, Lena Dykiel, Rozalia Snopek; II miejsca: Kinga Dziura, Gabriel Dubaj, Daria Trzyna, Katarzyna Kaniuch; III miejsca: Radosław Ossoliński, Antonina Ziaja, Małgorzata Paluch, Hanna Ścipień; wyróżnienia: Mikołaj Dubaj, Lena Kurpyta, Julia Gliwa, Judyta Lis, Martyna Szydełko, Wiktor Bukała, Alan Paściak, Wiktor Dziak, Urszula Pietryka, Karolina Trzyna, Nina Mazurkiewicz. Nagrody konkursowe i upominki pochodzą m.in. od wydawnictw: Oxford University Press oraz Macmillan. Wszystkim nauczycielom – opiekunom oraz uczestnikom bardzo serdecznie gratuluję i zapraszam do brania udziału w kolejnych konkursach z języka angielskiego. Organizator Halina Bogdan

Mikołajkowa wycieczka

W dniu dzisiejszym, czyli 5 grudnia, klasa trzecia była na wycieczce mikołajkowej w Hadlach Szklarskich. W planie wyjazdu uczniowie mieli wiele atrakcji: jazdę na łyżwach, grę w kręgle oraz warsztaty robienia pizzy i jej konsumpcję. Mikołajom z klasy 3 dopisywał dobry humor. Największą atrakcją dla dzieci okazało się lodowisko. Wielu z nich po raz pierwszy stawiało pierwsze kroki w łyżwach na lodzie, ale dzięki niesamowitej odwadze, ogromnemu samozaparciu i wytrwałości udało im się opanować tę trudną sztukę jazdy i na tyle ją polubić, że już myślą o następnej wyprawie na łyżwy.  Gra w kręgle również była dla trzecioklasistów nowym doświadczeniem. Początkowo wiele rzutów kulą było „spalonych”, lecz z każdym kolejnym i kolejnym było coraz lepiej a młodzi gracze odkryli, że na osiągnięcie dobrego wyniku wpływa skupienie i precyzja. Wycieczka była dla wszystkich niesamowitą przygodą, pełną wrażeń i ciekawych doznań. Każdy uczeń wrócił zadowolony i uśmiechnięty. Wspólna gra w kręgle, robienie pizzy, jazda na łyżwach, wspólna podróż - jednym słowem miło spędzony czas z pewnością zaowocuje w postaci wielkich przyjaźni i koleżeństwa w klasie.

Andrzejki

Andrzejki to magiczny dzień wróżb, zabawy, tańca, radości. W tym roku obchodziliśmy andrzejki w dniu 28 listopada. Tego dnia uczniowie i uczennice naszej szkoły próbowali dowiedzieć się co ich czeka w najbliższej przyszłości. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły każdego w świat magii. Wszyscy bawili się naprawdę wyśmienicie. Mamy nadzieję, że andrzejkowa fantazja i kabała spełni się każdemu , kto tego pragnie.

Dzień Misia

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. Z tej okazji w dniu 24.11.2023 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. To święto dzieci, które w szczególny sposób zwraca uwagę na ich prawa. Nasza Szkoła przystąpiła do akcji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. 20 listopada przypada także dzień uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Wspólnie z UNICEF uczciliśmy tę wyjątkową datę i pokazaliśmy, że prawa dziecka są ważne w naszej placówce. Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia dzieci i  nauczyciele placówki przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączyli się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

Wyróżnienia w konkursie

Uczennice klasy III: Daria Trzyna, Lena Kurpyta, Julia Gliwa otrzymaly wyróżnienia w I konkursie plastyczno - fotograficznym "Dary lasu malowane światłem lub pędzlem" organizowanym przez Nadleśnictwo Dynów. W galerii znajdują się zdjęcia dwóch  wyróżnionych prac, uczennic: Julii i Darii. Gratulujemy!

Z wizytą w bibliotece

15 listopada klasa III odwiedziła Filię biblioteczną w Dylągówce. Uczniowie udział w zajęciach czytelniczych na temat: Zwierzęta w literaturze dla dzieci. Pani Monika zorganizowała wystawę z książkami o tematyce zwierzęta. Pokrótce omówiła treść niektórych z nich, a także odczytywała fragmenty, zachęcając w ten sposób do wypożyczenia i przeczytania ich. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki i krzyżówki o zwierzętach. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali zakładki do książek.  Uczestniczyli też w zabawie: Zgadnij jakim jestem zwierzęciem?, w której wykazały się dużą wiedzą i logicznym myśleniem odgadując sprawnie wszystkie zwierzęta. A na koniec wizyty za aktywny udział w zajęciach wszyscy otrzymały słodkie upominki oraz zagadki i łamigłówki o zwierzętach.

Nasze modne kapelusze!

Uczniom klasy II bardzo spodobała się lektura ,,Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak, a zwłaszcza elegancja głównej bohaterki. Postanowili naśladować ją i wykonali kapelusze według swoich pomysłów, częściowo wzorując się na kapeluszu Pani Wrony, który pochodził prosto z Paryża. Wszyscy z zaangażowaniem zabrali się do pracy i wykonali piękne nakrycia głowy, ciekawie je ozdabiając. Wielka była radość uczniów z końcowych efektów swej pracy.

Niepodległa! Tak świętowaliśmy.

W dniu 10 listopada, tuż przed Dniem Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta i zarazem wzruszająca akademia,  którą przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem swego wychowawcy pana Macieja Kawalca. Wysłuchaliśmy śpiewu znanych pieśni przy akompaniamencie akordeonu oraz recytacji wspaniałych patriotycznych wierszy, którym towarzyszył bardzo piękny podkład muzyczny grany  na dzwonkach chromatycznych przez Pawła. Zaprezentowana część artystyczna w liryczny, podniosły i jednocześnie bardzo zrozumiały sposób  przybliżyła nam tragedię i ból Polaków po utracie wolnej Ojczyzny, który trwał aż 123 lata oraz przybliżyła nam wzruszenie i radość po odzyskaniu upragnionej niepodległości. Pięknie też prezentowała się okolicznościowa tablica przygotowana przez panią Barbarę Starzak,  na której zaprezentowano postacie historyczne mające ogromne znaczenie w tych wydarzeniach i którym zawdzięczamy dzisiejszą WOLNOŚĆ! A na koniec całej uroczystości przy dźwiękach akordeonu, na którym przygrywał Maciej, wszyscy zaśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych.

obejrzyj na YouTube

Bezpieczna droga do szkoły

10 października 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z dzielnicowym Przemysławem. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych pieszo, na rowerze, a na życzenie dzieci także na rolkach, hulajnodze i deskorolce. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Cała dyskusja zakończyła się obejrzeniem filmu na poruszane powyżej tematy, a aa zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

 

Godzina dla Młodych Głów

Miło nam poinformować, że nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktycznym "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" opracowanym przez Fundację UNAWEZA. Program ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego podejmowanych według określonych scenariuszy, których zadaniem jest otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym. Tematyka warsztatów w pierwszym półroczu  obejmować będzie pierwszą pomoc psychologiczną, natomiast w drugim półroczu skupi się na higienie cyfrowej oraz bezpieczeństwie w sieci. Przystępując do programu chcemy w jeszcze większym stopniu niż dotychczas wesprzeć uczniów w dbaniu o własny dobrostan psychofizyczny.

Dynia w roli głównej

31.10.202r. dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały niezwykłe warzywo, którym jest dynia. W tym dniu wszystko miało kolor, smak i wygląd tej pękatej pani. Dzieci próbowały dyni i jej przetworów i dań. Odbyły się także dyniowe zabawy ruchowe przy piosence „Dynia jak bania” oraz zabawy z pokazywaniem: „Rośnij dynio”, a podczas zajęć plastycznych dzieci wyklejały dynie bibułą. Największą atrakcją było pozowanie do zdjęć w dyniowej aranżacji i fotobudce specjalnie przygotowanej na ten cel przez panie z punktu przedszkolnego. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy. Paniom z Punktu Przedszkolnego gratulujemy pomysłu.

Stacja główna Rzeszów i odjazd Przemyśl!

To była wycieczka inna niż wszystkie! 24 października klasa szósta i siódma wzięły udział w edukacyjnej wycieczce do Przemyśla. Najważniejszym celem tej wyprawy była nauka korzystania z publicznych środków komunikacji. Z Dylągówki wyjechaliśmy autobusem PKS. Natomiast z Rzeszowa do Przemyśla i z powrotem podróżowaliśmy pociągiem regionalnym. Uczniowie samodzielnie dokonywali zakupu biletów, zarówno u kierowcy jak i w kasie biletowej. Właściwie także musieli zachować się w pociągu, czy w autobusie wobec współpasażerów,  jak również wobec kontrolerów i okazać mu swój bilet i legitymację szkolną. Przemyśl przywitał nas piękną pogodą. Zwiedziliśmy Rynek, Muzeum Ziemi Przemyskiej, obejrzeliśmy panoramę Przemyśla. Byliśmy także na Zamku Kazimierzowskim i w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dużą atrakcją było też poszukiwanie przemyskich niedźwiadków. Zwieńczeniem dnia pełnego atrakcji i emocji były pierogi kresowe w restauracji Cuda Wianki, które bardzo wszystkim smakowały. Nieco zmęczeni i bardzo zadowoleni wróciliśmy wieczorem autobusem kursowym Rzeszów-Grzegorzówka.

2023!AKCJA Sprzątanie Świata - certyfikat

Nasza szkoła uczestniczyła w tegorocznej 30 Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III.

60-lecie SIM PCK w naszej szkole

Dzisiaj, 20.10.2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji przypadającej w tym roku 60 rocznicy powstania ruchu Społecznych Inspektorów Młodzieżowych PCK. Z tej też okazji gościliśmy  Dyrektor Generalną PCK, Panią Katarzynę Mikołajczyk wraz z mężem Michałem, którzy swoja działalność  w PCK rozpoczęli właśnie w strukturach SIM.  Należy dodać, że pierwsze Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych (SIM) powstały tu, na Podkarpaciu, a dokładnie w Rymanowie Zdroju. SIMy to najbardziej aktywni członkowie ruchu młodzieżowego, którzy realizują wolontariat w każdym obszarze działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Wśród obecnych na sali byli przedstawiciele Podkarpackiego Okręgu PCK na czele z dyrektorem Panem Maciejem Maruszakiem oraz przedstawiciele władz samorządowych Gminy Hyżne na czele z  Wójtem Gminy Panem Bartłomiejem Kuchtą, Prezes Okręgu Rzeszowskiego PCK Pan Marek Pawełek.  Swoją obecnością zaszczycili nas także: sołtys wsi Pan Leszek Ślemp, przewodnicząca KGW Pani Alicja Flis, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Halina Mularz. Wśród obecnych przedstawicieli PCK na szczególną uwagę zasługuje Pan Eugeniusz Taradajko, były dyrektor PO PCK, który jest inicjatorem dzisiejszej uroczystości i wielkim przyjacielem naszej szkoły. Należy dodać, że jako  pierwszy złożył nam propozycję, aby nasza szkoła nosiła zaszczytne imię Polskiego Czerwonego Krzyża. Część artystyczną, której tematem było uświadomienie nam na czym polega prawdziwe człowieczeństwo przygotowała i przedstawiła klasa VII i VIII pod kierunkiem Pani Jolanty Kmiotek. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości zasadzone zostały przy naszej szkole kolejne dęby pamięci oraz sosna czarna i tak nasza aleja pamięci wzbogaciła się o trzy nowe drzewa.

Dzień Papieski

W kolejną rocznicę wyboru Św. Jana Pawła II na papieża odbył się w naszej szkole uroczysty apel, na którym uczniowie klasy VII zaprezentowali część artystyczną. Jej treścią była droga Karola Wojtyły do Watykanu,  a potem do świętości. Z towarzyszeniem gitary uczniowie zaśpiewali kilka pieśni, w tym ulubioną Barkę naszego rodaka. u Również na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka tematyczna.

Czyste powietrze jest w naszym interesie

Dzisiaj, tj. 16.10.2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pt. "Czyste powietrze jest w naszym interesie" w ramach kampanii na rzecz kształtowania odpowiedzialnych postaw społecznych w kontekście troski o czyste powietrze dla społeczności Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego. Kampanię dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. W warsztatach udział wzięli uczniowie z klas 1 - 7 którzy pogłębili swoja wiedzę na temat: odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, skąd pochodzą zanieczyszczenia w powietrzu i ich zagrożenia dla zdrowia człowieka, jak sprawdzać jakość powietrza. Podczas warsztatów uczniowie mieli m.in.  możliwość zbadania jakości  powietrza w klasie, za pomocą energii pochodzącej z paneli słonecznych mogli poruszać robotami, rozpoznawali drzewa po liściach oraz na zakończenie grali w grę planszową, sprawdzając w ten sposób jak dużo zapamiętali z tej cennej lekcji ekologii.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy VI pod czujnym okiem wychowawczyni Pani Marii Szeremeta z tej okazji przygotowali część artystyczną, w której w sposób żartobliwy, nieco groteskowy przedstawiony został odwieczny problem wszystkich uczniów i nauczycieli „brak chęci do nauki”. W swoim przedstawieniu uczniowie reklamowali i zachęcali do wykorzystania specjalne pomoce szkolne, dzięki którym dla nauczycieli i uczniów szkolne życie byłoby piękniejsze. Wśród cudownych narzędzi znalazły się: różowe okulary dla znerwicowanych uczniów i nauczycieli, młotek do wbijania wiedzy, oraz „przepuszczarka uniwersalna” szczególnie polecana na długie i nudne wykłady. Hitem jednak stały się tradycyjne rózgi, które w prezencie od klasy VI otrzymał każdy nauczyciel, z zaleceniem: „korzystać na każdej lekcji”. W programie klasy VI nie zabrakło też wierszy, piosenek i życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Na zakończenie były też piękne bukiety wrzosów i ciepłe słowa od Rady Rodziców. Nad przebiegiem uroczystości czuwała nasza Pani Dyrektor Agnieszka Rożek, która również złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom serdeczne życzenia oraz tradycyjnie przy okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczyła nagrody i nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Uroczystość uświetnili swoją obecnością nauczyciele-emeryci oraz rodzice.

Kolorowy i radosny świat przedszkolaków

W dniu 6.10.2023 r. przedszkolaki z OP i PP wyjechały do Centrum Rozrywki i Zabawy „Kolorowy Świat” w Rzeszowie. Dzieci bawiły się wyśmienicie spędzając aż 2 godziny na wesołej zabawie. Największą frajdą okazała się możliwość niezliczonej ilości zjazdów na dmuchanej zjeżdżalni. Wielką atrakcją były również liczne tory przeszkód, labirynty, baseny z piłeczkami, trampoliny. Najmłodsi mogli skorzystać ze specjalnej strefy wyposażonej w ogromną ilość zabawek. Po tak szalonym i przepełnionym rozrywką dniu, zmęczone, ale w pogodnych nastrojach, dzieci wróciły do szkoły.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Obchody Października - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaczęliśmy z przytupem.  2 października do Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego zawitali goście z bajki "Czerwony Kapturek", był to Wilk i Czerwony Kapturek.  Pod koniec wizyty najodważniejsi zrobili sobie nawet zdjęcie z groźnym wilkiem i Czerwonym Kapturkiem.  A za tydzień zaprezentują się koleni bohaterowie bajek.

Dzień Chłopaka w naszej szkole

Dzień Chłopaka w naszej szkole nie tylko miał smak słodkiego lizaka, którego dostał każdy mężczyzna podczas okolicznościowego apelu z przebojem "Chłopaki nie płaczą" w tle. Dziewczęta z SU  odśpiewały radośnie sto lat, złożyły najserdeczniejsze życzenia  oraz zorganizowały dyskotekę. Miłe niespodzianki i małe prezenty przygotowały także dziewczęta z poszczególnych klas dla swoich chłopaków. Były m.in. medale i długopisy dla super chłopaków, zabawki i słodycze. Te małe upominki stanowiły dodatkową atrakcję i pamiątkę tego miłego dnia w szkole.

Nasi mistrzowie lekkoatletyki

W czwartek 28. września w Szkole Podstawowej w Brzezówce odbyły się gminne szkolne zawody w wieloboju lekkoatletycznym. W zawodach wzięły szkoły z terenu naszej gminy, a konkurencje rozgrywane były w czterech kategoriach. W trzech z nich zwyciężyli nasi uczniowie!. W kategorii chłopców starszych zwyciężył Kacper Socha z klasy VIII. W tej samej kategorii wiekowej wśród dziewczyn najlepsza była Nikola Mocha. W kategorii chłopców młodszych najlepszy wynik należał do Macieja Bator z klasy V, a w kategorii dziewczyn Zuzanna Mularz z klasy VI  zajęła trzecie miejsce.

Sprzątanie świata łączy ludzi

Dzisiaj, 27.09  klasa 3 w ramach akcji "Sprzątania Świata" wybrała się wraz z wychowawczynią oraz nauczycielem wspomagającym do pobliskiego lasu zwanego potocznie Gajem. Decyzja o posprzątaniu tego uroczego, małego zagajnika zapadła podczas wcześniejszej pieszej wycieczki edukacyjnej, kiedy to dzieci zamiast skupić się na obserwacji i podziwianiu przyrody musiały uważać aby nie potknąć się na butelce czy puszcze po napoju. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki trzecioklasiści dzielnie i z wielkim poświęceniem pozbierali wszystkie pozostawione w lesie śmieci. W ciągu 1 godziny lekcyjnej uzbierali cztery 120 l worki odpadów. Większość stanowiły szklane i plastikowe butelki oraz puszki po napojach. Mamy nadzieję, że las na zawsze już będzie czysty.

Wioska smerfów - warsztaty artystyczne w OP

W piątek 22.09.2023 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty artystyczne pt. "Wioska smerfów", podczas których dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami robiły wszystkim dobrze znane smerfy. Na wystawie w szkole można podziwiać każdego ze smerfów. Jest nawet Klakier, postrach niebieskich stworków. Dziękujemy wychowawczyni Oddziału Przedszkolnego pani Lucynie oraz wszystkim Rodzicom za wspaniałą pracę twórczą, zaangażowanie oraz wspólny czas spędzony z dziećmi. To był naprawdę smerfny dzień.

Wycieczka do Rzeszowa

Jedziemy na wycieczkę i bierzemy …. humor w teczkę

W dniu 22.09.2023 r. klasy 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami były na wycieczce w Rzeszowie. Ktoś pomyśli, nic wielkiego. Tymczasem był to dzień pełen niesamowitych wrażeń i niespodzianek. Najpierw obejrzeliśmy spektakl „Czterej muzykanci z Bremy” w Teatrze Maska. Teatralna adaptacja znanej baśni braci Grimm bardzo się młodym widzom podobała. Siedząc w pierwszych rzędach, tuż przy scenie, byli w bliskim kontakcie z aktorami, głaskali zwierzątka, wskazywali im drogę i służyli swoimi radami. Jednym słowem byli bardzo aktywnymi i mocno zaangażowanymi widzami. Fabuła, muzyka, lalki, scenografia i kostiumy w tym przedstawieniu wszystkich zachwyciły. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Dobranocek, gdzie oglądaliśmy bohaterów dawnych dobranocek i filmów animowanych dla dzieci, tych bardzo znanych i do dziś oglądanych, takich jak: Bolek i Lolek, Smerfy, Reksio. Pełni wrażeń i nieco już głodni i zmęczeni poszliśmy do restauracji na Rzeszowskim Rynku i jedliśmy pyszną pizzę i popijaliśmy lemoniadą. W drodze do Rzeszowskich Piwnic zatrzymaliśmy się przy studni na Rynku na pamiątkową fotkę oraz zajrzeliśmy do jej środka. Co niektórzy zauważyli w niej żabę.  Zwiedzając Rzeszowskie Piwnice przeżyliśmy fascynującą podróż podziemną trasą, pełną niezwykłych legend oraz najciekawszych wydarzeń z dziejów miasta i regionu. Trasa przebiegała  przez 36 podziemnych pomieszczeń – piwnic i łączących je korytarzy – położonych od 0,5 metra do 10 metrów pod powierzchnią miejskiego Rynku. Musieliśmy pokonać około 130 schodów, rozwiązywać różne łamigłówki, za które otrzymywaliśmy wirtualne złote dukaty, dzięki którym mogliśmy się wydostać na powierzchnię ziemi. Ostatnią atrakcją tego dnia były wspólne lody, które bardzo wszystkim smakowały i ostudziły nieco i nas i nasze emocje, które towarzyszyły nam tego dnia. Podsumowując, choć to tylko wycieczka do Rzeszowa, była bardzo udana. Wycieczka została współfinansowana ze środków pozyskanych z Programu English Teaching na realizację projektu “Magic English” w klasie 3.

Zebranie z rodzicami

Pamiętamy o victorii wiedeńskiej

„Venimus, vidimus, Deus Vicit”/ Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył / – tymi słowami Jan III Sobieski przesłał papieżowi wieść o zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem dnia

12 września 1683 roku, czyli 340 lat temu. Król polski pokonał wojska wielkiego wezyra tureckiego Kara Mustafy, które zagrażały Austrii, a być może całej Europie. Polska nazywana była w XVII wieku przedmurzem chrześcijaństwa.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W środę w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na wspólnym spotkaniu. Nie zabrakło „chwytliwych” obietnic - zdjęcie dyżurów szkolnych, dnia bez jedynki czy większej ilość dyskotek szkolnych. Nad całością wyborów czuwali: opiekun samorządu Pan Maciej Kawalec oraz komisja w składzie Sabina Krzywonos, Nikola Mocha, Kinga Trzyna oraz Zuzanna Mularz.  Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania. Głosami społeczności szkolnej do Samorządu przeszło siedem osób z największą ilością głosów: Kacper Gajewski, Marcel Rożek, Julia Tadla, Milena Pałac, Magdalena Duć, Lena Kiszka oraz Magdalena Bysiek Teraz to Oni - zwycięzcy wybiorą między sobą przewodniczącego, zastępcę, sekretarza i skarbnika, a także przewodniczących poszczególnych sekcji. Wyniki już niebawem.

Rodzina Ulmów błogosławiona

W niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej odyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów. W naszej szkole przygotowano okolicznościową gazetkę i włączono tą tematykę do lekcji z uczniami.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

W dniu 04.09.2023 r. oficjalnie rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024 w klasach 1-8. Podczas uroczystej akademii podziękowanie za 5 lat pracy na stanowisku dyrektora złożyli Pani Barbarze Pietryka i powitali nową dyrektor szkoły Panią Agnieszkę Rożek Wójt Gminy Pan Bartłomiej Kuchta oraz Rada Rodziców. Po uroczystym ślubowaniu do braci uczniowskiej przyjęci zostali pierwszoklasiści. W radosnych nastrojach i pełni zapału do pracy zaczynamy znowu nowy rok szkolny!

 

do końca roku szkolnego
Dzisiaj jest
Sobota
27 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz, Martyn, Piotr, Teofil, Zyta
Do końca roku zostało
249 dni

Microsoft Teams

RODO

IODO w szkole: Kamil Kędzierski

email: iod@hyzne.pl

English Teaching

Realizujemy Projekt

MAGIC ENGLISH

w ramach Programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności

Polub nas na facebooku

CoolPolub nasSmile

Licznik odwiedzin

Odsłon : 459139

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Czytamy dzieciom


© 2010 Szkoła Podstawowa w Dylągówce Wszelkie prawa zastzreżone