Szkoła Podstawowa im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Dylągówce

...istotą jawny kod

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Rok szkolny 2022/23

Email Drukuj PDF

Inauguracja nowego roku szkolnego

Drodzy Rodzice!

"Informuję, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. PCK w Dylągówce rozpocznie się 4 września mszą świętą o godzinie 8.00. O godzinie 9.00 spotykamy się wszyscy w szkole na sali gimnastycznej, a następnie uczniowie udadzą się do swoich klas z wychowawcami. Przewidywane zakończenie ok godziny 11.00

Dyrektor szkoły

Agnieszka Rożek

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

 

Zapytanie ofertowe na dowóz posiłków do szkół

 

Dokumenty do pobrania tutaj

Spotkanie organizacyjne

Zapraszamy rodziców dzieci z Punktu Przedszkolnego na spotkanie organizacyjne przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 w dniu 24.08.2023 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej  im. PCK w Dylągówce.

Dyrektor Szkoły Barbara Pietryka

 

Żegnaj nam szkoło, żegnaj nam miła

Zakończenie roku

8.00 Msza św. w kościele parafialnym w Dylągówce

9.00 Spotkanie ogólne na sali gimnastycznej
- przekazanie Sztandaru 
- pożegnanie Absolwentów
- wręczenie nagród i wyróżnień
10.30 Spotkanie uczniów klas 0-8 z wychowawcami
11.00 Powrót do domu
W tym dniu nie ma dowozu i odwozu autobusem szkolnym.

Dyrektor Szkoły

W Podkarpackim Centrum Nauki

W dniu 20.06.2023r. uczniowie naszej szkoły z klas I - IV odwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce.  W centrum uczniowie mogli do woli  eksperymentować, testować, pytać, doświadczać.  Służyło im prawie 200 interaktywnych eksponatów.  Podkarpackie Centrum Nauki bardzo zainteresowało naszych uczniów. Każdy znalazł tu coś dla siebie.

Warsztaty z LEGO robotami

16.06.2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z klockami LEGO. Wzięły w nich udział dzieci z Oddziału Przedszkolnego, Punktu Przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej i drugiej. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach makieta zbudowana z kilkudziesięciu tysięcy klocków, podświetlona, wyposażona w superszybki pociąg, interaktywny diabelski młyn i modułowe budynki. Klocki LEGO uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, tworzenia i eksperymentowania. Dzieci miały możliwość sterowania różnymi robotami. Do dyspozycji wszystkich konstruktorów były klocki dające nieograniczone możliwości zabawy. Podczas warsztatów ważne było to, że wszystkiego można było dotknąć i się pobawić. Dzieci zabawiał też ludzik LEGO. Uśmiech, zachwyt i atmosfera rozrywki towarzyszyła wszystkim przez cały czas. Ten dzień dzieci zapamiętają na długo.

Klasa I gra w kręgle

14 czerwca 2023 roku, po zajęciach edukacyjnych w szkole uczniowie z klasy pierwszej razem z rodzicami i wychowawcą byli na wycieczce w pobliskich Hadlach Szklarskich. Główną atrakcją wyjazdu była gra w kręgle, po której dzieci z apetytem zjadły pizzę i lody, a następnie korzystały z placu zabaw, gdyż przez te kilka godzin pobytu w Hadlach była ładna pogoda, jak na zamówienie - zaczęło padać dopiero w drodze powrotnej. Wycieczka miała charakter zabawowy, integracyjny, a także wychowawczy: przyzwyczajanie uczniów do traktowania gry jak zabawę i formę ruchu, nauka zdrowej rywalizacji, bez płaczu, obrażania się, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z porażką w sporcie i w innych sytuacjach życiowych. Dzieci grały i bawiły się zgodnie, co nie zawsze udawało się na lekcjach wychowania fizycznego

"Trzymaj formę" - certyfikat

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny brała udział w programie "Trzymaj formę" organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności pod patronatem honorowym Ministrów: Edukacji i Nauki, Zdrowia, Sportu i Turystyki oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie zajęć uczniowie obliczali zawartość cukru w produktach spożywczych. Podsumowaniem ich pracy jest plakat przedstawiający ilość łyżeczek cukru w danych produktach spożywczych. Celem projektu było rozwijanie umiejętności racjonalnego podejmowania decyzji w sprawie wyboru produktów żywnościowych poprzez czytanie etykiet.

Akacja charytatywna - podziękowanie

Szkolne Koło PCK uczestniczyło w akcji charytatywnej Polskie Smyki Dzieciom z Afryki. Do akcji zaangażowała się cała społeczność szkolna poprzez zbiórkę środków czystości i środków higienicznych. Warto dzielić się dobrem, więc działamy dalej!

Bieg dla Niepodległej

W dniu 7 czerwca odbył się "BIAŁO-CZERWONY BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ" Wzięły w nim udział dzieci z Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego. W tym roku ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe bieg zorganizowano na sali gimnastycznej. Celem było budzenie szacunku do barw narodowych i rozwijanie sprawności fizycznej. Radość była wielka gdy wszyscy dobiegli do mety.

Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły mieli zorganizowany przez Radę Rodziców  i nauczycieli dzień pełen atrakcji, zabaw i niesamowitych wrażeń.  Dzieci przedszkolne i klasy I - III korzystali min. z dmuchańców, zabaw taneczno - ruchowych z animatorami, pokazu baniek mydlanych, poczęstunku przygotowanego przez rodziców, dodatkowo otrzymali balony w cudacznych kształtach oraz warkoczyki w ulubionych kolorach. Uczniowie klas IV- VIII spędzili ten dzień na wyjeżdzie w Zespole Pałacowo - Parkowym w Hadlach Szklarskich korzystając z zaplanowanych atrakcji: kręgielnia, strzelnica multimedialna, rozgrywki sportowe na boisku i korcie tenisowym oraz pobyt relaksacyjny w ogrodzie sensorycznym. A na zakończenie pobytu była smaczna pizza. Dziękujemy Radzie Rodziców, nauczycielom za organizację, opiekę i niezapomniane wrażenia.

 

Dzień Matki u przedszkolaków

 

Życzenia z okazji Dnia Matki

 

Wizyta w bibliotece

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada na 8 maja. Święto to zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i już od 1985 roku, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w trakcie którego biblioteki w całej Polsce podejmują działania, by dotrzeć do coraz większej liczby czytelników. Z tej okazji uczniowie klasy drugiej i trzeciej wybrali się do Gminnej Biblioteki w Dylągówce, a kilka dni wcześniej, każdy uczeń zaprojektował i wykonał pracę plastyczną – okładkę do wybranych książek dla dzieci. Piękne prace zostały przekazane do biblioteki i na pewno będą wykorzystane podczas lekcji bibliotecznych z innymi klasami. Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat historii książki od glinianych tabliczek pokrytych pismem klinowym do obecnych książek drukowanych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przeglądali zbiory biblioteczne, a  niektórzy chętnie wypożyczyli wybrane przez siebie książki. Pani bibliotekarka zaprosiła uczniów do odwiedzin biblioteki wraz z rodzicami i systematycznego wypożyczania i czytania książek.

Żywa lekcja biologii

Zgodnie ze słowami Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem” gościliśmy na lekcji biologii kameleona. Na co dzień Leon jest ozdobą terrarium Natalki Z. z kl. 6. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu taty Natalki mogliśmy również zobaczyć z bliska takiego gada. Wszystkim udało się dotknąć suchej skóry. Niektórzy odważyli się i pozwolili, aby po nich spacerował śliczny kameleon. Myślę, że ta lekcja zostanie w pamięci na bardzo długo.


Święto Szkoły

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca został ustanowiony w roku 1948 na dzień 8 maja, i jest to dzień, w którym urodził się założyciel Czerwonego Krzyża – Henry Dunant. W Polsce w dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Szkoła Podstawowa w Dylągówce nosi imię Polskiego Czerwonego Krzyża i dlatego dzień 8 maja każdego roku jest świętem naszej szkoły. Czcimy swojego patrona uroczystą akademią, którą zaszczycają zaproszeni goście; władze samorządowe i przedstawiciele PCK.W bieżącym roku na ten dzień zostało przygotowane widowisko pt.„ Szukanie Człowieczeństwa” przez uczniów klas szóstej i siódmej. Myślą przewodnią było dobro i wszystkie pochodne jego wartości, bo to właśnie propagujemy i pielęgnujemy w naszej szkole, był to dla wszystkich udany i pełen emocji dzień, dzięki któremu mieliśmy okazję do refleksji nad tym, co w życiu  jest najważniejsze. Jolanta Kmiotek

Sukces w piłce siatkowej

Mamy I miejsce w gminnych zawodach w siatkówce! Reprezentacja naszej szkoły wygrała Gminny Turniej Piłki Siatkowej w Hyżnem. W rozegranych 27 kwietnia 2023 r. w hali sportowej przy szkole podstawowej w Hyżnem zawodach wzięły udział drużyny szkolne z terenu naszej gminy. Nasza szkolna drużyna wygrała wszystkie swoje mecze, tracąc zaledwie jednego seta. W finale pokonali SP Hyżne, która zajęła drugie miejsce. Trzecie miejsce zajęła SP Grzegorzówka.

 

Sukces w konkursie językowym

W dniu 26 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem odbył się Gminny Konkurs z języka angielskiego pt. "How much do you know about English?". W konkursie wzięło udział 18 uczestników z terenu gminy Hyżne, którzy zmierzyli się z testem gramatyczno-leksykalnym. Miło nam poinformować, że nasza uczennica Kasia Nawrocka z VIII klasy zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy i  życzymy Kasi dalszych sukcesów.

Wycieczka do Auschwitz

Ludzie ludziom zgotowali taki los…Dnia 23 marca uczniowie klasy VIII naszej szkoły mieli  możliwość zwiedzenia Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu, które było największym niemieckim obozem koncentracyjnym w Europie w czasie II wojny światowej. Z powagą i przejęciem słuchaliśmy relacji przewodników o życiu więźniów i  eksterminacyjnej polityce Niemców prowadzonej w obozie. Zwiedziliśmy bloki Auschwitz, m.in. celę, w której śmiercią głodową zginął ojciec Maksymilian Kolbe oddając życie za Franciszka Gajowniczka, krematorium, a także baraki w Birkenau. Po południu uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych „Historia ukryta w przedmiocie” prowadzonych przez pracowników muzeum. Dziękujemy  Szkole  Podstawowej w Wólce Hyżneńskiej za zaproszenie nas do udziału w tej wycieczce.

Lekcja o uzależnieniach - spotkanie z aktorem L. Dyblikiem

 

Warsztaty garncarskie

Na zaproszenie nauczycieli naszą szkołę odwiedził pan Jan Wróbel, który pasjonuje się garncarstwem. Dzięki niemu uczniowie klasy III oraz Punktu Przedszkolnego mieli okazję poznać tajniki garncarstwa a następnie sami zmienili się w garncarzy i  pod czujnym okiem pana Jana tworzyli cudeńka z gliny. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem  i sprawiły dzieciom wiele radości i jesteśmy przekonani, że to nie będzie jego ostatnia wizyta w naszej szkole. Dziękujemy Panu Janowi za odwiedziny i wspólnie spędzony czas.

Świąteczne życzenia

Prawdziwej wielkanocnej radości, smacznego jajka, spokoju, udanych spotkań przy rodzinnym stole oraz wszelkiej pomyślności życzą dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Dylągówce.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji i ubrali się na niebiesko, solidaryzując się w ten sposób z osobami z autyzmem. Do utrwalenia tego wyjątkowego dnia wykorzystany został aparat Panasonic Lumix, którym wykonano zdjęcia.

Wyniki konkursu "Cuda, wianki wielkanocne"

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w nasz konkurs artystyczny. Przedstawiamy wyniki i gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Kategoria pierwsza:

I miejsce: Rozalia Jaworska Szkoła Podstawowa w Hyżnem

II miejsce: Oskar Ostrowski Szkoła Podstawowa w Grzegorzówce

III miejsce: Laura Gliwa Szkoła Podstawowa w

Wyróżnienia:

Kacper Janik Szkoła Podstawowa w Dylągówce

Alicja Wawrowska Szkoła Podstawowa w Grzegorzówce

Julia Putyło Szkoła Podstawowa w Hyżnem

Wojciech Bukała  Szkoła Podstawowa w Hyżnem

Grupa z Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Wólce Hyżneńskiej

Kategoria druga:

I miejsce: Laura Banaś Szkoła Podstawowa w Szklarach

II miejsce: Jadwiga Lewandowska  Szkoła Podstawowa w Hyżnem

III miejsce: Kinga Dziura Szkoła Podstawowa w Wólce Hyżneńskiej

Wyróżnienia:

Marcelina Dzięgło Szkoła Podstawowa w Szklarach

Oliwia Żądło Szkoła Podstawowa w Hyżnem

Gabriela Andreasik Szkoła Podstawowa w Grzegorzówce

Aleksandra Mularz  Szkoła Podstawowa w Dylągówce

Lekcja bezpieczeństwa

Uczniowie klasy 4 uczestniczyli w spotkaniu z policjantem panem Januszem Łozą. Głównym tematem spotkania było  przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią, a szczególnie w ruchu drogowym. Pan policjant przypomniał również uczniom jak należy postępować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Zajęcia te to jedna z form realizacji założeń szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole.

 

 

Dzień św. Patryka

W czwartek 17 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw. W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady oraz koncerty. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego zachęciliśmy uczniów klas IV -VIII do ubrania się w zielone rzeczy lub zielone elementy. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji o Irlandii i Św. Patryku. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie  klas IV- VIII obejrzeli prezentację o św. Patryku. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny. Ponadto uczniowie rozwiązywali quizy i zagadki dotyczące Irlandii.

Wyniki walentynkowego konkursu

Z okazji dnia zakochanych w naszej szkole zorganizowany został  gminny  konkurs na najładniejszą kartkę walentynkową. Konkurs polegał na samodzielnym wykonaniu kartki z walentynkowymi życzeniami w języku angielskim i skierowany był do klas IV-VII.  Zwyczaj obchodzenia Walentynek przywędrował do Polski z krajów Europy zachodniej, gdzie święto to obchodzone było już w średniowieczu. Dzień 14 lutego (Świętego Walentego - patrona zakochanych) stał się okazją do obdarowywania się miłym słowem, listami zawierającymi wyznania miłosne (często pisane wierszem), czy drobnymi upominkami. W konkursie na najładniejszą kartkę walentynkową   licznie wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół w naszej gminie. I miejsce zdobyła praca Julii Pałys -SP im. PCK w Dylągówce (kl. 4) – II miejsce zdobyła praca   Leny Kołodziej - SP im. Tadeusza Gajcego w Szklarach (kl. 5) – III miejsce zdobyły prace Seweryna Bały- SP im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Brzezówce (kl.5) oraz Magdaleny Bysiek- SP im. PCK w Dylągówce (kl.5). Wyróżnienie zdobyła praca Hanny Irzyk – SP im. Jana Kantego w Grzegorzówce (kl.4) Wybór najładniejszych kartek był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie prace były pomysłowe i ciekawe.

 

8 Marca

W dniu 8 marca mężczyźni z naszej szkoły ci duzi i ci mniejsi, pamiętali o wszystkich kobietach. Były słodkie babeczki, kwiaty, życzenia oraz muzyczny upominek.

Dziel się uśmiechem

Nasza szkoła realizuje program edukacyjny „Dziel się uśmiechem”, którego inicjatorami są Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.  Uczniowie z  klas I – III pod opieką Pani Beaty Kadziołki poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiadują się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach. Celem tych działań edukacyjnych jest utrwalenie u dzieci właściwych nawyków oraz zapobieganie próchnicy. W tym jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej pomagają atrakcyjne materiały dydaktyczne przygotowane przez inicjatorów akcji.

 

"Dworska Przystań" - wycieczka klas IV - VII

Korale i koraliki

Uczniowie klasy II zafascynowani lekturą ,,Karolcia” autorstwa Marii Krüger i czarodziejskim koralikiem spełniającym życzenia, zapragnęli, tak jak główna bohaterka książki znaleźć swój niepowtarzalny paciorek. Ochoczo zabrali się do nawlekania różnokolorowych koralików na nitkę. Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością w trakcie tworzenia swoich dzieł. W ten sposób wykonały piękne bransoletki oraz sznur korali. A może któreś z dzieci znalazło swój magiczny koralik, który spełni jego życzenie?

\n

\n

Pudełka, pudła - projekt

\n

To już VI edycja projektu "Pudła, pudełka" w Oddziale Przedszkolnym. Zabawy kartonami wyzwoliły u dzieci wiele inwencji twórczej. Powstały domki, rakieta kosmiczna, samochody, bałwan. W tych dniach nikt nie tęsknił za kolorowymi zabawkami.

\n

\n

Rekrutacja

\n

\n

Od 23 lutego do 8 marca rusza rekrutacja do kl. I , Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego. Dokumenty można pobrać ze strony szkoły jak również u wychowawców w OP i PP. Dokumenty do pobrania tutaj

\n

Dzień pizzy

\n

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego z okazji obchodu Światowego Dnia Pizzy dzieci z naszego Punktu Przedszkolnego poznały krótką historię pizzy oraz dowiedziały się z jakich składników można ją zrobić. Po części teoretycznej przystąpiliśmy do pracy. Dzieci wałkowały ciasto, smarowały sosem i układały swoje ulubione dodatki. Gdy wszystko było już gotowe pizza trafiła do piekarnika. Następnie przystąpiliśmy do konsumpcji własnoręcznie wykonanej pizzy. Dzień sprawił dzieciom wiele radości.

\n

\n

Zajęcia kulinarne

\n

Uczniowie Oddziału Przedszkolnego aktywnie uczestniczyli w zajęciach kulinarnych zorganizowanych przez ich wychowawczynię Panią Lucynę Kawalec.  Zagniatali ciasto, wałkowali, wykrawali, piekli i ozdabiali śliczne i  pyszne ciasteczka. Przygotowywanie ciasteczek sprawiło przedszkolakom wiele radości. Słodkie i kruche ciasteczka smakowały wszystkim wyśmienicie!

\n

\n

Światowy Dzień Chorego

\n

Z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego,  uczniowie naszej szkoły przygotowali kartki okolicznościowe i listy, które przekazane zostały pensjonariuszom ZOL w Hyżnem oraz dzieciom w Podkarpackim Hospicjum w Rzeszowie.

\n

\n

Ogłoszenie

\n

\n

Dzień Babci i Dziadzia

\n

Dzień Babci i Dzień Dziadka to niezwykłe dni, dlatego z tej okazji w naszej szkole odbyły się przedstawienia w wykonaniu dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, w ten sposób okazały swoją miłość do najukochańszych Dziadków. Po części artystycznej było uroczyste odśpiewanie "Sto lat", wręczenie prezentów oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu i radości. Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, szczęścia i miłości.

\n

\n

160. rocznica Powstania Styczniowego

\n

Powstanie Styczniowe to największy w  XIX wieku polski zryw narodowy. Rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Był to sprzeciw młodych polskich patriotów przeciwko carskiemu uciskowi. 160. rocznicę wybuchu powstania uczciliśmy okolicznościową tablicą na korytarzu.

\n

\n

Ach, cóż to był za bal!

\n

Tradycyjnie, tuż przed feriami,  w naszej szkole zorganizowana została przez Radę Rodziców zabawa karnawałowa. W tym roku szkolnym zabawa odbyła się więc w niedzielę 15 stycznia 2023 r. w odremontowanej i pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, w której najpierw bawiły się dzieci przedszkolne i z klas I- III, a następnie uczniowie z klas IV – VIII. O świetną i profesjonalną oprawę muzyczną zadbał już kolejny raz Pan Ryszard Dziak wraz ze swoim bratem, za co serdecznie dziękujemy. Zespól muzyczny zapraszał i dzieci i rodziców do tańców i korowodów, dzięki czemu emocji i uśmiechów na twarzy dzieci było wiele. Zabawie karnawałowej towarzyszyli też zaproszeni przez Radę Rodziców animatorzy. Rodzice zadbali także o słodki  poczęstunek w klasach, a do dyspozycji wszystkich gości i uczestników zabawy była kawiarenka, w której można było wypić kawę, zjeść ciasto, odpocząć i porozmawiać.  Do zobaczenia za rok!

\n

\n

Zabawa karnawałowa

\n

W imieniu Rady Rodziców

\n

i Pani Dyrektor Barbary Pietryki

\n

serdecznie zapraszamy na Zabawę Karnawałową,

\n

która odbędzie się w naszej szkole w niedzielę 15 stycznia 2023 r.

\n

13.00 - 17.00  Zabawa dla dzieci przedszkolnych i klasy 1 - 3

\n

15.00 - 19.00 Zapraszamy uczniów klas 4 - 8.

\n

Zabawę poprowadzą animatorzy, do tańca przygrywać będzie zespół muzyczny, a dyspozycji wszystkich będzie zorganizowana Kawiarenka, w której będzie można wypić kawę i zjeść ciasto.

\n

Sala gimnastyczna - wyremontowana!

\n

MODERNIZACJA SALI GIMNASTYCZNEJ  W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. PCK W DYLĄGÓWCE - zakończona

\n

Miło mi poinformować, że modernizacja sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. PCK w Dylągówce została ukończona.

\n

Zadanie udało się wykonać dzięki dofinansowaniu w wysokości 50% wartości dokumentacji projektowych oraz robót budowlanych otrzymanego od Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

\n

Całkowita wartość robót wyniosła 839 799,72 zł, dodatkowo ze środków własnych gminy zakupione zostały tablice do koszykówki, bramki, słupek i siatka do piłki siatkowej oraz drabinki za łączną kwotę 49 803,50 zł.

\n

Zakres prac obejmował m.in.:

\n

- demontaż istniejącej podłogi, wykonanie izolacji, wylewki betonowej oraz montaż nowej elastycznej podłogi sportowej,

\n

- izolację poziomą ścian, remont tynku i powłok malarskich

\n

- remont izolacji pionowej ścian fundamentowych.

\n

- remont elewacji sali gimnastycznej

\n

- remont balkonu od strony południowo-wschodniej.

\n

- remont instalacji elektrycznej

\n

- montaż nowej instalacji wentylacji mechanicznej

\n

- remont kanalizacji deszczowej

\n

Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Hyżne Bartłomiejowi Kuchta za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia oraz Wojewodzie Podkarpackiemu Pani Ewie Leniart za nieocenione wsparcie.

\n

Widząc radość i uśmiech dzieci i uczniów na widok „nowej sali” jestem przekona, że  będą z przyjemnością z niej korzystać, rozgrywać ważne mecze oraz przygotowywać się do sportowych rozgrywek.Jesteśmy bardzo zadowoleni, szczęśliwi i dumni, że Szkoła w Dylągówce  może poszczycić się tak piękną, nowoczesną a przede wszystkim bezpieczną salą gimnastyczną.

\n

Ciekawostka z przebiegu prac remontowych!

\n

O tym, że sala gimnastyczna została dobudowana do budynku Szkoły Podstawowej ok. 40 lat temu wiemy z różnych źródeł. Jednak na uwagę zasługuje znaleziona podczas prac remontowych pod podłogą „wiadomość pozostawiona w butelce” o następującej treści:

\n

Kronika…

\n

Salę gimnastyczną zakończono malować przed wybuchem III wojny światowej w roku Pańskim 1980 r. Obecnym Papieżem Kościoła Katolickiego jest Polak Jan Paweł II Karol Wojtyła.

\n

I Sekretarzem PZPR jest Edward Gierek a w naszej gminie Jan Kaplita, Naczelnikiem Jan Opioła.

\n

Salę malował: Antoni Paściak lat 25, Tadla Stefan lat 22

\n

Budowniczowie: Marszałek Ludwik, Kusz Emil, Pleśniak Jan, Jaworski Józef, Sobczyk Józef

\n

Spisano dnia: 26 II 1980 r. godz.10.00

\n

Zapraszamy do galerii zdjęć przedstawiającej salę gimnastyczną przed remontem i po remoncie wraz z akcentem historycznym.

\n

Barbara Pietryka - dyrektor szkoły

\n

\n

Aplikacja mobilna

\n

\n

Szanowni Państwo,

\n

w imieniu Wójta Gminy Hyżne Bartłomieja Kuchty, informujemy, że właśnie dziś została udostępniona APLIKACJA MOBILNA GMINY HYŻNE! Znajdziecie w niej ważne informacje z życia gminy, harmonogram wywozu śmieci, kalendarz imprez czy ostrzeżenia meteorologiczne. Za pomocą aplikacji będziecie mogli zgłosić problem oraz stan wodomierza. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna i można ją pobrać w Sklepie Play i App Store. Jedynym warunkiem jest posiadanie telefonu z systemem Android lub iOS. Aby pobrać aplikację kliknij w jeden z poniższych linków:

\n

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.hyzne

\n

https://apps.apple.com/us/app/gmina-hy%C5%BCne/id1658559362

Gotową informację znajdziecie pod linkiem: https://hyzne.skycms.com.pl/37/aplikacja-mobilna.html

\n

Pobierajcie aplikację i bądźcie na bieżąco ze wszystkimi informacjami!

\n

dyrektor szkoły Barbara Pietryka

\n

Świąteczne życzenia

\n

\n

Szkolna szopka

\n

\n

Jasełka

\n

W czwartek 22 grudnia, uczniowie klasy II przedstawili Jasełka. Wcielili się w role Maryi, Józefa, pastuszków, Trzech Króli, anioła oraz przekupek krakowskich. Młodzi  aktorzy  dołożyli wszelkich starań, aby wprowadzić wszystkich w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia, a radosny śpiew kolęd i pastorałek rozbrzmiewał w całej szkole. Zaangażowanie drugoklasistów zostało docenione przez widzów i nagrodzone gromkimi brawami.

\n

\n \n

\n

\n

Klasowe wigilie

\n

Stało się już tradycją, że w naszej szkole w ostatnim dniu przed rozpoczęciem przerwy świątecznej organizowane są wigilie klasowe. Szkolna kuchnia przygotowuje pyszny barszcz z grzybami a uczniowie wspólnie z wychowawcami i rodzicami dbają, by na klasowym stole wigilijnym pojawiły się także inne świąteczne potrawy, słodkości i owoce.  Wspólnie z wychowawcą uczniowie modlą się, śpiewają kolędy, składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Czasami w trakcie takiej uroczystości rozdawane są również drobne upominki świąteczne.

\n

\n \n

\n

\n

Na pierniczki już czas!

\n

Wszyscy lubimy bardzo przedświąteczny czas w szkole. A wszystko to za sprawą pysznych i pachnących pierników, których zapach unosi się wszędzie oraz choinek, które zdobią każdą klasę. W tym roku szkolnym piernikowe wypieki odbyły się w klasie II i IV oraz w OP i PP. Pierniczki, choć przybrały różne kształty oraz dostały różne lukrowo - cukierkowe dekoracje smakowały wszystkim "obłędnie" podczas klasowych Wigilii.

\n

\n

"Opowieść wigilijna" - wycieczka do Teatru Maska

\n

Uczniowie naszej szkoły na kilka dni przed Bożym Narodzeniem wzięli udział w wycieczce do Teatru Maska w Rzeszowie. Najpierw odbyła się lekcja teatralna, podczas której, dowiedzieli się w jaki sposób powstaje sztuka teatralna, jak długo, kto i za co odpowiada. Wielką frajdę sprawiła im możliwość dotykania i manipulowania lalkami i kukiełkami.  Po lekcji wszyscy udali się na widownię teatru, by obejrzeć muzyczną opowieść na motywach „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Główny bohater spektaklu – chciwy  i zgorzkniały kupiec Scrooge nie lubi  Bożego Narodzenia i nie martwi go to wcale. Wizyta „niespodziewanych gości”, sprawia, że postanawia być dobrym człowiekiem. Za sprawą duchów, nieco przerażających  gości, przygląda się wydarzeniom ze swojego życia, wsłuchuje się w opinie o sobie, widzi też swój grób i pogrzeb i  przemienia swoje życie. Przedstawienie wszystkim  się podobało. Wspaniała gra aktorów, ciekawa scenografia i muzyka, a przede wszystkim czarodziejskie sztuczki duchów zrobiły na nas wielkie wrażenie.

\n

\n

Wyniki konkursu na Stroik Bożonarodzeniowy

\n

W dniu 16 grudnia 2022 roku rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczno - Techniczny "Stroik Bożonarodzeniowy." Wpłynęło bardzo dużo prac konkursowych, wykorzystane zostały ciekawe materiały. Prace były bardzo piękne, wybór był bardzo trudny. Decyzja jury przyznano w kategorii I:
I. Liliana Andreasik Szkoła. Podstawowa w Grzegorzówce
II. Antoni Hołdys  Szkoła Podstawowa w Dylągówce
III. Julia Sobczyk Szkoła Podstawowa w Szklarach
Wyróżnienia:
Arkadiusz Jasiński Szkoła Podstawowa w Hyżnem
Florentyna Snopek Szkoła Podstawowa w Wólce Hyżneńskiej
Zofia Bembenek Szkoła Podstawowa w Hyżnem
Nina Kusz Szkoła Podstawowa w Grzegorzówce
Mikołaj Kiełtyka Szkoła Podstawowa w Grzegorzówce
Laura Gliwa Szkoła Podstawowa w Dylągówce
Zofia Majchrowska Szkoła Podstawowa w Hyżnem
W kategorii II
I. Maciej Trzyna  Szkoła Podstawowa w Brzezówce
II. Lena Baran Szkoła Podstawowa w Dylągówce

\n

\n

Lekcja inna niż wszystkie

\n

\n

W dniu 8 grudnia 2022 r. nasza szkoła wzięła udzial w lekcji muzealnej on-line, prowadzonej przez kustosza Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Pana Pawła Bukowskiego,emitowanej z tegoż muzeum. Spotkanie zostało przygotowane w ramach projektu: " W służbie Niepodległej" pod patronatem Wojewody Podkarpackiego i dla uczczenia roku 2022, poświęconego pisarce, która wieściła w "Rocie": "Odzyska ziemi dziadów wnuk!" i się spełniło ... Jolanta Kmiotek

\n

\n

Mikołajki w naszej szkole

\n

Dzisiejszy dzień, czyli 6 grudnia, to był przemiły dzień w naszej szkole. W każdej z klas odbywały się mikołajki, a najmłodszych odwiedził prawdziwy Mikołaj i rozdawał im prezenty osobiście. Tego dnia, każdy kto mógł założył mikołajową albo reniferową czapkę. Były wśród nas też Śnieżynki, elfy, a nawet żony Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł coś miłego: przeróżne słodkości, zabawki i inne niespodzianki i sprawił, że każdy dziś miał bardzo dobry humor.

\n

\n

Zapytanie ofertowe na przewóz posiłków

 

Szkoła Podstawowa im. PCK w Dylągówce zaprasza do składania oferty na dowóz posiłków do szkół z terenu gminy.

 

\n

 

 

Wymagane dokumenty:

1. Formularz ofertowy

2. Umowa

3. Klauzula informacyjna

 

 

4. Oświadczenie

\n

Klasa 2 rozpoczęła dokarmianie ptaków

\n

Dokarmianie ptaków zimą jest niezwykle ważne i należy je rozpocząć kiedy jeszcze nie ma mrozu. Tak więc uczniowie klas II zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest pomoc ptakom w zimie. Dlatego wczoraj całą gromadą ruszyliśmy by porozwieszać na drzewach wokół szkoły pokarm dla zimujących w Polsce ptaków. Zawieszaliśmy na drzewach specjalne kule z pokarmem dla naszych skrzydlatych przyjaciół, które sami przygotowaliśmy w klasie. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy, a  także zalane roztopionym tłuszczem nasiona, kasza, płatki, zboża – tzw. zimowe kule. Na parapecie klasy także postawiliśmy karmnik pełen przysmaków. Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować, a uczniowie klasy II to prawdziwi miłośnicy przyrody.

\n

\n

Dzień Pluszowego Misia

\n

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. 25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyniósł swojego pluszaka. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia bawiły się przy "misiowych" piosenkach, brały udział w zabawach ruchowych oraz wykonywały prace plastyczne. Dzień w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

\n

\n

Pomóżmy Polakom na Ukrainie!

\n

Szkoła Podstawowa im. PCK w Dylągówce włączyła się do akcji " Polakom na Ukrainie", której celem jest zbiórka produktów o długim terminie przydatności. Dlatego zachęcamy uczniów, rodziców, nauczycieli, mieszkańców o dostarczanie do szkoły produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Akcja będzie trwała od 1 do 12 grudnia br. Zebrane artykuły trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia. Lista produktów: makaron, kasza (rożne rodzaje), konserwy rybne/puszki mięsne/ pasztety, puszki (kukurydza, groszek itp.), herbata (duże opakowanie), kawa sypana/kawa rozpuszczalna, mleko UHT w kartonie, mleko w proszku, pakowane wędliny (kabanosy), kakao, orzechy/bakalie, mąka, olej, słodycze (czekolada), mydło w kostce, mały proszek do prania, pasta do zębów, żel po prysznic, szampon, świece.

\n

\n

Gminny Konkurs Plastyczny

\n

,,Jesień w sadzie i w ogrodzie” to tytuł Gminnego Konkursu Plastycznego, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. PCK w Dylągówce. Wzięli w nim udział uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły z gminy Hyżne. Organizatorzy otrzymali 89 prac plastycznych wykonanych rozmaitymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów i komisji konkursowej, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Komisja konkursowa nagrodziła prace spełniające kryteria zawarte w regulaminie oraz wyróżniające się szczególną pomysłowością. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wzięcie udziału w naszym konkursie. Wszystkie prace konkursowe prezentują poniższe zdjęcia.

\n

\n

Olimpiada "Wielcy Polacy"

\n

\n

W dniu 24. XI. br. została przeprowadzona w Szkole Podstawowej im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Dylągówce XXIII Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach. W tym roku była to olimpiada o Ignacym Łukasiewiczu.

\n

W olimpiadzie na etapie szkolnym wzięło udział 9 uczniów z klas VIII i VII. Podstawą było opracowanie „Ignacy Łukasiewicz – życie i działalność” Barbary Olejarz. Uczniów do olimpiady przygotował katecheta ks. Robert Świtalski w oparciu o nadesłane materiały. Maksymalnie można było zdobyć 36 punktów. Do drugiego etapu zakwalifikowały się uczennice: Amelia Karczmarz 29 pkt., Milena Paściak 25 pkt., Katarzyna Nawrocka 22 pkt.

\n

Czary mary wosku lanie, co ma stać się niech się stanie.

\n

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście. W myśl tego powiedzenia dnia 24 listopada odbyły się w naszej szkole andrzejki. Najpierw andrzejkowe wróżby i zabawy odbyły się w przedszkolu i zerówce oraz klasach 1-3. W godzinach wieczornych w świecie magii i wróżb spędzili czas uczniowie z pozostałych klas. Ciekawe wróżby, dekoracje i kostiumy wprowadziły wszystkich w niezwykłą atmosferę. Najpierw uczniowie dowiedzieli się jakie tradycje towarzyszą wigilii św. Andrzeja, a potem poznawali swoją przyszłość, imiona wybranków i wybranek za pomocą magicznych kart, karteczek, kubeczków, obierek z jabłek czy serduszek. Największą radość sprawiło oczywiście tradycyjne lanie wosku oraz zabawa z wędrującymi butami. Teraz pozostaje tylko czekać na spełnienie wróżb.

\n

\n

Ale było ciacho!

\n

16 – 17 listopada w naszej szkole został zorganizowany „Kiermasz słodkości”. Wspaniałe wypieki  - ciasta, ciasteczka, rogaliki, lizaki upieczone przez rodziców i dzieci smakowały wyśmienicie. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Środki zebrane podczas kiermaszu zostaną przekazane na potrzeby Punktu Przedszkolnego i  Oddziału przedszkolnego. Rodzicom i babciom składamy serdeczne podziękowania za ogromne zaangażowanie i wspaniałe wypieki.

\n

\n

"Gmina Hyżne Jesienią" - wyniki konkursu

\n

Miło nam poinformować, że w Gminnym Konkursie Fotograficznym dla oddziałów przedszkolnych Michał Baran z naszej zerówki zdobył I miejsce. W grupie wyróżnionych znaleźli się: Martyna Ślemp, Aleksandra Paściak, Alicja Tereszkiewicz, Kacper Janik.  Gratulujemy!

\n

\n

Poznaj Polskę - wycieczka do Bochni i Wiśnicza

\n

W dniu 18 listopada 2022 r. uczniowie z klas I – III pojechali w ramach programu Poznaj Polskę na wycieczkę szkolną do Wiśnicza i Bochni. Najpierw odwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni miało charakter swoistej podróży w czasie, którą rozpoczął zjazd pod ziemię najstarszym szybem Sutoris. Warto dodać, że jest to jeden z pierwszych szybów bocheńskiej kopalni soli z połowy XIII wieku i zarazem najstarszy wciąż funkcjonujący szyb górniczy w Europie. Wycieczkę po kopalni uatrakcyjniały holograficzne i interaktywne manekiny oraz interesujące opowieści przewodników, dzięki którym uczniowie poznali i zobaczyli jak wyglądała dawniej praca górnika w kopalni soli.  Największą atrakcją kopalni okazała się podróż podziemną kolejką zwaną  „Kuba” na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Zwiedzając Kaplicę św. Kingi uczniowie podziwiali solne rzeźby i figurki oraz poznali legendę o Św. Kindze. Kaplica ta jest jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg. Podczas pobytu w kopalni uczniowie dowiedzieli się co to jest bałwan solny, piesek czy kalafior. Pobyt w kopalni zakończył się zakupem atrakcyjnych „solnych” pamiątek. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie potężnego pięciobasztowego barokowego zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Spacer po dawnej rezydencji rodów magnackich rozpoczął się wizytą w kuchni, gdzie podziwiać można było świetnie zachowane naczynia i odgadywać do czego służyły. Podczas spaceru po zamku można było podziwiać jego architekturę i równocześnie słuchać ciekawych legend i opowieści z nim związanych. Po długim "zamkowym" spacerze nieco zziębnięci, ale pełni wrażeń wróciliśmy do autokaru, by udać się w drogę powrotną do domu.

\n

\n

Wanda Rutkiewicz - powiatowy konkurs - laureaci i wyróżnieni

\n

\n

Uczniowie naszej szkoły z sukcesem wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym „Wanda Rutkiewicz – wybitna polska himalaistka i inne słynne Polki na przestrzeni dziejów”. Konkurs skierowany był do najmłodszych czytelników bibliotek samorządowych z terenu powiatu rzeszowskiego. Odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o życiu i sportowych dokonaniach znakomitej polskiej himalaistki,  a także podkreślenie wkładu Polek w rozwój życia kulturalnego oraz gospodarczego w Polsce i na świecie, a także propagowanie rozwoju osobistego dzieci i młodzieży poprzez sport i ruch. Ponadto jego intencją jest rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży,  popularyzacja bibliotek samorządowych i społeczności lokalnych. Do konkursu uczniów przygotowała Pani Maria Szeremeta. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie naszej szkoły:

\n

\n

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

\n

W dniu 10.11.2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na początku z dumą społeczność szkolna zaśpiewała hymn Polski, a następnie uczniowie klasy VII zaprezentowali część artystyczną, w której przypomnieli los żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i przez to na długi czas rozstawali się ze swoimi najbliższymi. Akademię uświetnili śpiewem znanych i powszechnie lubianych pieśni patriotycznych. Poczet sztandarowy i szkolny sztandar wraz z delegacjami uczniów z poszczególnych klas oraz laureatami i wyróżnionymi w konkursie gminnym "Nasza Polska Niepodległa" uczestniczył w gminnych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, które miały miejsce na Skwerze Gen. Sikorskiego.

\n

\n

16 października - Światowy Dzień Walki z Głodem

\n

Jak co roku, w dniu Światowego Dnia Walki z Głodem Szkolne Koło PCK organizuje w naszej szkole poczęstunek i dzieli się nim z całą szkolną społecznością, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dzielenie się z innymi i pomoc.

\n

\n

Słodki kiermasz

\n

\n

 

\n

 

\n

Książka to przyjaciel na całe życie - pasowanie na czytelnika

\n

Drugiego listopada  uczniowie klas I  naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak tak się stało, wysłuchali bajkowego przedstawienia zaprezentowanego przez uczennice klasy VI, zostali zapoznani z regulaminem biblioteki, zdali egzamin przed Królowa Książką błyskawicznie rozwiązując wszystkie zagadki i quizy dotyczące wiedzy ze świata bajek i baśni. Po takim wprowadzeniu złożyli uroczyste przyrzeczenie, zostali pasowani przez Królową Książkę a odciskiem swego palca przypieczętowali akt swego przyrzeczenia. Z okazji Pasowania na czytelnika dzieci otrzymały także w prezencie pamiątkowe dyplomy oraz Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek” i  drobne upominki. Na koniec wszyscy uczestnicy tej uroczystości: pani bibliotekarka, wychowawczyni, nauczycielka zajęć czytelniczych, Calineczka, Kot w butach, sierotka Marysia i Czerwony Kapturek jedli jabłkową tartę i cieszyli się, że szkolna biblioteka zyskała nowych czytelników. Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną zadowoleni i pełni wrażeń, z wypożyczoną książeczką i obietnicą, że będą często ją odwiedzać.

\n

\n

Poznaj Polskę - wycieczka do Warszawy

\n

„Warszawę odwiedzić byśmy radzi…”

\n

W dniu 20  października uczniowie z klas IV – VIII naszej szkoły   wyjechali na dwudniową  wycieczkę do  stolicy w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę’. W południe spokojnie dojechaliśmy do Warszawy.  Zwiedziliśmy Stare Miasto. Staliśmy pod Kolumną króla Zygmunta III Wazy, podziwialiśmy Zamek Królewski, szliśmy Krakowskim Przedmieściem zatrzymując się pod  pomnikami, np. księcia Józefa Poniatowskiego.  Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, Katedrę św. Jana. Dotarliśmy na Plac Piłsudskiego, do Grobu Nieznanego Żołnierza, zatrzymaliśmy się również przy fragmencie murów getta warszawskiego, gdzie przypomnieliśmy sobie postać Ireny Sendlerowej. Po południu zwiedzaliśmy Łazienki – rezydencję ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego - Pomarańczarnię, Pałac na Wodzie, Teatr, pomnik Chopina. Na drugi dzień byliśmy w Wilanowie –  wspaniałej rezydencji króla Jana III Sobieskiego z XVII wieku. Wielkie wrażenie na wszystkich wywarł Stadion Narodowy. Staliśmy pod pomnikiem warszawskiej Syrenki. Podziwialiśmy Wiszące Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieliśmy okazje przejechać się metrem pod dnem Wisły. Zwieńczeniem naszej wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

\n

\n

Dzień Nauczyciela, czyli Gala Oskarowa "Jabłkowa"

\n

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem oświaty i nauczycieli. Potocznie zwany jest Dniem Nauczyciela. Święto to zostało ustanowione w 1972 roku i upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Corocznie w naszej szkole  w tym dniu odbywa się uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości - emerytowanych pedagogów naszej szkoły. Podczas tegorocznej akademii klasa 6 i 3 pięknym programem artystycznym podziękowały wszystkim pracownikom i pedagogom za trud wkładany w edukację i wychowanie. Przyznawały także i wręczały jabłka "Oskary" za wybitne osiągnięcia w pracy. Tradycją jest też wręczanie nagród przez Dyrektora nauczycielom i pracownikom, którzy  wyróżniali się w pracy.

\n

\n

Wielkie drukowanie

\n

W dniu 19.10.2022 w naszej szkole odbył się pokaz w ramach Laboratorium przyszłości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z budowa i działaniem drukarki 3D, jak również  dowiedzieli się co to jest filament czyli tworzywo termoplastyczne, którego używa się najczęściej w procesie wykonywania druku 3D. Ciekawostką okazała się informacja że, takie tworzywo pozyskuje się z warzywa konkretnie z mączki kukurydzianej. Pokaz bardzo zainteresował naszych uczniów, zwłaszcza proces samego drukowania kiedy okazało się że drukarka wydrukowała rakietę.

\n

Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

\n

W dniu 7.10. 2022 była piękna, jesienna pogoda. Więc przedszkolaki z zerówki wybrały się do Gminnej Biblioteki w Dylągówce. Pani Zosia przywitała ich serdecznie i z wielkim zapałem opowiadała im o bohaterze nowej książki dla dzieci Tupciu - Chrupciu. Zachęciła do częstych odwiedzin i sięgania po książki. Na początku dzieci będą przychodzić z rodzicami oczywiście.

\n

\n

#LaboratoriaPrzyszłości# w naszej szkole

\n

\n

 

\n

 

\n

 

\n

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza Szkoła Podstawowa im. PCK w Dylągówce otrzymała najbardziej wyczekiwane przez dzieci i młodzież m.in. roboty do programowania, klocki lego, drukarkę 3D itd. , dzięki czemu nasi uczniowie zostaną wprowadzeni w świat nowoczesnej inteligencji. Sprawozdania z interdyscyplinarnych i angażujących zajęć publikujemy w zakładce Laboratoria Przyszłości

\n


\n

Samochody i pojazdy- warsztaty w OP

\n

30 września 2022 roku w oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty artystyczne dzieci i rodziców. To już 18 edycja tego przedsięwzięcia. W tym roku tematem były samochody i inne pojazdy. Pomysłowość i kreatywność rodziców jak zawsze zaskakuje nas odbiorców. Wykonane zostały przeróżne samochody:  strażackie, ambulans, autobus szkolny, bolid, dźwig, kombajn, traktor, ciężarówki i wiele innych. Podczas zajęć rodzicom i dzieciom towarzyszyły wielkie emocje. Wystawę  prac można oglądać w szkole.

\n

\n

Dzień Chłopaka

\n

W Dzień Chłopaka dziewczęta z samorządu uczniowskiego przygotowały krótką część artystyczną oraz słodkie niespodzianki, którymi obdarowały wszystkich chłopców z naszej  szkoły. Na początku złożyły życzenia i zadedykowały piosenkę "Chłopaki nie płaczą". Później rozdały chłopcom własnoręcznie wykonane muffinki oraz słodkie lizaki. W imieniu chłopców serdecznie dziękujemy za pamięć i wszystkie dobre słowa.

\n

\n

Talenciaki

\n

Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Szkoła pełna talentów” Lidl! Możesz pomóc nam zbierać Talenciaki, które odbierzesz w Lidlu – za każde wydane 50 zł (w tym 1 warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka. Zebrane Talenciaki przekaż fizycznie w Szkole do skrzynki.

\n

\n

Radosny Dzień Przedszkolaka

\n

Dzień 20 września to wyjątkowa data w przedszkolu. Tego dnia dzieci świętują Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego czekała niespodzianka – Wspólne wyjście do „Przedszkolnego Kina” na seans filmowy. Każde dziecko otrzymało specjalny bilet, który uprawniał do obejrzenia ciekawych przygód Łapki i Puszka oraz Psiego Patrolu. Oczywiście w kinie nie mogło zabraknąć popcornu, który przyrządziliśmy wspólnie z dziećmi.  W naszych grupach dzień ten upłynął pod znakiem wielu wspólnych i wesołych zabaw. Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

\n

\n

Pomóżmy Poli

\n

Nasza szkoła organizuje zbiórkę makulatury dla Poli Matuszek - dziewczynki chorej na SMA. Pola ma 8 miesięcy i mieszka w miejscowości Białoboki. My  chcemy również dołożyć naszą cegiełkę do uzbierania brakującej kwoty ponad 6 mln, na zakup leku. Zbieramy książki, kartony, zeszyty, ulotki i gazety. Może komuś zalega makulatura w domu lub pracy i chce tym sposobem wspomóc małą Polę. W naszej szkole zbiórka będzie trwać do końca września. Makulaturę można składać w szkole, tuż przy drzwiach głównych budynku

\n

\n

Narodowe czytanie 2022 rok

\n

Szkoła Podstawowa im. PCK w Dylągówce uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie, w bieżącym roku czytaliśmy utwory Adama Mickiewicza z tomiku wydanego w 1822 roku "Ballady i Romanse". Spotkanie z literaturą i historią uświetniła prezentacja multimedialna o życiu poety i pokaz strojów z epoki romantyzmu. Utwory wieszcza czytali przedstawiciele Urzędu Gminy Hyżne, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców SP w Dylągówce, pracownicy szkoły i reprezentanci uczniów z poszczególnych klas. To było ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników, czytających i słuchających.

\n

\n

 

\n

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

\n

Dzisiaj uroczyście przywitaliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Hyżne Pan Bartłomiej Kuchta, który osobiście wręczył pierwszoklasistom upominki ufundowane przez gminę - wyprawki szkolne. Po kilku tygodniach wypoczynku uczniowie znowu spotkali się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami. Wszyscy pełni pozytywnej energii i z uśmiechem na twarzy przywitaliśmy dźwięk pierwszego dzwonka. Życzymy wszystkim pomyślności w nowym roku szkolnym!

\n

\n

Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego

\n

\n

Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023:

\n

O godz. 8.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Dylągówce, bezpośrednio po Mszy św.– przejście do szkoły.

\n

Około godz. 9.10 – rozpoczęcie na świetlicy szkolnej, w tym pasowanie uczniów klasy pierwszej

\n

Około godz. 9.45 – spotkania z wychowawcami klas.

\n

Uczniowie klasy I proszeni są o zabranie plecaków do kościoła na mszę św.

\n

Szkolny autobus będzie jeździł od 2 września 2022 r. ( odjazd o 7.00 rano sprzed "droga do Majchrowskich", odwóz o 14.20.)

\n

Wyprawka pierwszoklasisty

\n

\n

Pomoce i przybory szkolne dla klasy I

\n

Zeszyt z wąską linią na 16 kartek, zeszyt w kratkę na 16 kartek, brudnopisy w linię i w kratkę, 2 ołówki, kredki, gumka, temperówka, linijka, klej, 2 małe bloki rysunkowe białe i 2 małe bloki techniczne białe, 1 blok rysunkowy kolorowy, 2 bloki techniczne kolorowe, nożyczki, farby plakatowe, farby akwarelowe, kubek, 2 plasteliny, kredki woskowe albo pastele, teczka na prace (najlepiej plastikowa), strój gimnastyczny, obuwie zmienne.

\n

Jesteśmy Eko - szkołą. Mamy certyfikat!

\n

\n

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie EKO-SZKOŁA. W tej akcji uczestniczyło ponad 800 szkół z całej Polski. Projekt miał na celu wykonanie 1 zadania w miesiącu. Zadania, które zostały wykonane w naszej szkole to:

\n

1)  akcja ekologiczna sprzątanie świata, zbiórka karmy

\n

2)  warsztaty -  dajemy drugie życie odpadom

\n

3) Gminny Konkurs Ekologiczny dla klas II – III pt. „EKOLOGICZNA ZABAWKA”

\n

4) Gazetka w klasopracowni dotycząca ekologii

\n

5) obserwacja przyrodnicza - pantofelki

\n

6) wystawa zielników

\n

7) akademia Dzień Ziemi

\n

8) lekcja w terenie

\n

9) ulotka skierowana dla pozostałych uczniów, z zakresu zmian nawyków w życiu codziennym dla dobra przyrody - gospodarka odpadami, segregacja śmieci

\n

10) 3 artykuły dotyczące „Niebezpieczeństw i zagrożeń dla przyrody w XXI wieku”.

\n

Koordynator projektu: Jadwiga Jaworska 
Nauczyciele współpracujący:
Andrzej Sroka, Maria Szeremeta, Lucyna Król, Halina Makarska, Bożena Moskwa

\n

Zapisy do świetlicy na nowy rok szkolny

\n

\n

Drodzy rodzice i opiekunowie!

\n

Rozpoczynamy zapisy dzieci do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2022/2023. Przypominamy, że przyjmowanie uczniów do świetlicy szkolnej dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców, poprzez wypełnienie karty. W każdym roku wymagane jest złożenie nowej karty zgłoszenia dziecka do świetlicy na następny rok szkolny. Kartę zgłoszenia można pobrać ze strony szkoły lub u dyrektora szkoły i złożyć u dyrekora szkoły.

\n

KARTA ZGŁOSZENIA – plik do pobrania

\n

Spotkanie organizacyjne w PP

\n

\n

Spotkanie z rodzicami dzieci przyjętych do Punktu Przedszkolnego przy SP im. PCK w Dylągówce odbędzie się 24.08.2022 r. (środa) o godz. 17.00 w świetlicy szkolnej.
Serdecznie zapraszam.

\n

Barbara Pietryka

 

do końca roku szkolnego
Dzisiaj jest
Piątek
19 lipca 2024
Imieniny obchodzą
Alfred, Arseniusz, Lutobor, Rufin, Wincenty, Wodzisław
Do końca roku zostało
166 dni

Microsoft Teams

RODO

IODO w szkole: Kamil Kędzierski

email: iod@hyzne.pl

English Teaching

Realizujemy Projekt

MAGIC ENGLISH

w ramach Programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności

Polub nas na facebooku

CoolPolub nasSmile

Licznik odwiedzin

Odsłon : 484859

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Czytamy dzieciom


© 2010 Szkoła Podstawowa w Dylągówce Wszelkie prawa zastzreżone